Je to vina Evropské unie, Evropská unie nechce jednat o míru, Evropská unie chce dál zbrojit, prohlašují předsedové ANO a SPD Andrej Babiš a Tomio Okamura. Oba v tomto duchu mluvili o válce na Ukrajině už dříve a nyní svá slova opakují. Jsou tak v naprostém rozporu s pěti dalšími stranami v Poslanecké sněmovně, které naopak stojí za EU a Ukrajinou - ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti.
"Evropa místo snahy o mír jako by přijala válku coby nový normál. Jako by se rozhodla bojovat do posledního ukrajinského vojáka. Jako by ji nezajímalo, kolik životů bude ještě zmařeno, kolik generací bude poznamenáno a jaké následky tato válka přinese pro celý kontinent," tvrdil v úterý ve sněmovně Babiš, podle kterého existuje diplomatické řešení této situace.
"Místo hledání cesty k příměří slyšíme z Kyjeva, Bruselu, Londýna a dalších evropských metropolí stále hlasitější výzvy k posílání dalších a dalších zbraní. Místo diplomacie se otevřeně hovoří o možnosti nasazení vojáků a dalším prodlužování konfliktu, který se podle některých vůbec nesmí ukončit, dokud nebude porážka Ruska," stěžoval si Babiš.
S tím, že podle Babiše Donald Trump správně varoval prezidenta Ukrajiny Zelenského i Evropu, že si zahrává s třetí světovou válkou. "A když sledujeme současný vývoj, je těžké se ubránit dojmu, že někteří evropští politici se na tuto možnost dívají s nepochopitelnou lehkovážností," podotkl Babiš.
V podobném duchu mluvil a mluví také šéf SPD Tomio Okamura, který Aktuálně.cz sdělil, že Trumpově postupu rozumí. "Je potřeba to směřovat k jednání, a ne k eskalaci konfliktu. Jsem rád, že Trump začíná jednat s Ruskem. Já zastávám politiku jednání a spolupráce, zatímco vláda Petra Fialy politiku konfrontace," uvedl Okamura, podle kterého jde Trumpovi hlavně o Čínu.
"Válka na Ukrajině i sankce, které byly uvaleny na Rusko od EU, poškodily více Evropu než Rusko. Tím sblížily Rusko a Čínu. Trump už dříve mluvil o tom, že hlavním soupeřem USA je Čína. Jeho cílem je tedy odtáhnout Rusko od spolupráce s Čínou," míní Okamura.
Velmi těžko chápu postoj Trumpa, říká šéf lidovců Výborný
Naopak členové vlády i její poslanci postup Donalda Trumpa kritizovali a mluvili o nutnosti Ukrajinu dál podporovat. S takovým stanoviskem vystoupil například předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný. "Postup Trumpa je pro mě velmi těžko pochopitelný. Postavit na jednu rovinu agresora, Ruskou federaci, a na stejnou rovinu oběť, Ukrajinu, určitě neodpovídá mé pozici ani pozici vlády. Na Ukrajině se bojuje do značné míry i za naši svobodu," prohlásil Výborný.
Podle něj Česká republika jednoznačně stojí za Ukrajinou. "Kroky a výroky nové americké administrativy jasně ukazují, že Evropa musí být plně semknuta a soustředit se na svoji obranu," dodal Výborný. Přidal se tak k dalším vládním politikům, kteří volají po dalším navyšování peněz na obranu Česka.
Předseda Pirátů Zdeněk Hřib pro Aktuálně.cz reagoval na Babišovy projevy tak, že podle něj jde o bezpečnostní riziko. "Problém Andreje Babiše je ten, že je to tzv. mnichovan. On by chtěl jít cestou opakování Mnichova 1938 se vším, co s tím souvisí. Představa, že teď se diktátorovi ustoupí a on dá pokoj, je stejná představa jako v 30. letech minulého století, kdy víme, jak to dopadlo," připomněl Hřib jednání v Mnichově. Tehdy se Německo dohodlo s Velkou Británií, Francií a Itálií na tom, že může obsadit pohraničí Československa. To však Hitlerovi nestačilo…
"Válka stejně byla. Nikdo se jí nevyhnul, akorát Adolf Hitler měl kapacitu našeho obranného průmyslu. Vidím v Andreji Babišovi ohrožení České republiky a naší bezpečnosti," tvrdí Hřib, který by byl pro to, aby EU zrušila právo veta v zahraničněpolitických otázkách. "Protože my si v této době nemůžeme dovolit, aby Evropa byla vydírána lidmi jako Fico nebo Orbán," prohlásil Hřib v narážce na slovenského a maďarského premiéra, kteří kritizují jako Babiš a Okamura především Evropskou unii a staví se proti některým jejím rozhodnutím ohledně války na Ukrajině.