Anketa: Význam maturit je mizivý, potřebují změnit, zaznívá od odborníků na školství

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
5. 5. 2022 20:39
Jednou z priorit ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je změnit podobu maturit. Odborníci nyní řeší, jak by zkoušky měly vypadat. Jedním z návrhů je, že by se skládala profesní nebo vysokoškolská maturita. První typ by umožňoval výkon povolání vyžadujících maturitu, druhý vstup na vysokou školu. Někteří ředitelé škol ale míní, že změn bylo dost a chtějí, aby maturita zůstala ve stávající podobě.

Ředitel Gymnázia Evolution v Praze 2 Jan Teplý

Měly by se podle vás změnit maturitní zkoušky a z jakého důvodu ano/ne? 

Ano, maturitní zkouška by se měla změnit. Po formální stránce by se měla především rozlišit maturitní zkouška pro gymnázia, lycea a pro odborné školy. Na různých typech středních škol probíhá různá příprava studentů. Pak by mělo určitý smysl dále pokračovat se státní maturitní zkouškou jako takovou. Rozumím totiž tomu, že je dobré pro stát, aby měl přehled a porovnání mezi školami. Nicméně si myslím, že administrativní zátěž pro Cermat (stát) a školy je neúměrná získanému výstupu. Navíc to stát stojí nemalé finanční prostředky.

A dále, maturitní zkouška by se měla celá vrátit zpět školám. Postupně se to už stejně děje. Po praktické stránce, pokud úspěšně složená maturitní zkouška není vstupenkou na vysokou školu (je nahrazena přijímacími zkouškami nebo Scio testy), tak by se z ní měla stát pouze formální záležitost na konci studia. Pokud někdo ukončil poslední ročník a řádně splnil všechny svoje studijní povinnosti, pak i škola garantuje, že mladý člověk je již vzdělán a následně "jen" plní předepsanou zkoušku. A přiznám se, že by se mi líbilo, pokud by se maturitní zkouška skládala mimo jiné z obou povinně studovaných cizích jazyků.

 

Právě se děje

Další zprávy