Byznys - Více jak dva roky figuruje evropská dluhová krize jako největší rizikový faktor pro světovou ekonomiku i kapitálové trhy. Příští rok tomu může být jinak, skutečné nebezpečí totiž hrozí z Číny.
Tomu, že se tak stane, nasvědčuje hned několik důvodů:
- přibývá důkazů, že druhá největší ekonomika světa zpomaluje.
Nejde jen o příčiny související s poklesem čínského exportu, jak ztrácejí na intenzitě vývozy do šetřící Evropy i USA. Jde také o slábnoucí domácí poptávku, když klesají investice.
Není tedy divu, že odhady budoucího růstu čínské ekonomiky se neustále snižují. V současné době se přiklánějí k cca 7,7% růstu za celý rok 2012, přičemž loni čínská ekonomika vzrostla meziročně o 9,2 %.
- Důvěryhodnost čínských statistik je na vážkách a hospodářský propad může být ve skutečnosti větší.
Mezi statistikami existují totiž rozpory, které udávaná tempa růstu celé ekonomiky zpochybňují. Jedná se například o porovnání vývoje čínského HDP a spotřeby elektřiny. Ta v posledním období klesá mnohem strměji a mezi ekonomy vzrůstá obava, že je to předzvěst většího poklesu ekonomiky, než jak jej prezentuje oficiální statistika. Že jsou takové obavy na místě, ukazuje i historická zkušenost (viz graf níže).
- Zatím na obavy z Číny nebyl čas. Vzrůstající čínské potíže stály trochu stranou pozornosti světových kapitálových trhů. Určujícími pro ně byly hlavně události v Evropě a v USA. I když o nějakém uspokojivém řešení evropských i amerických problémů nelze hovořit a i když Evropa jistě ještě mnohokrát negativně překvapí, pokračující tištění peněž na obou zmíněných kontinentech může trhy trochu uspávat. Trhy pak stočí svou pozornost právě k Číně.
Čínská karta může být v příštím roce tedy dosti horká.