Zakladatel největší ruské sociální sítě hledá po Evropě nový domov

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 5. 2014 21:18
Podle pozorovatelů bylo v době šířící se cenzury na ruském internetu jen otázkou času, kdy programátor bude muset své dílo opustit.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Označovali ho za ruského Marka Zuckerberga, dostal se do čtvrté stovky ruských miliardářů a podle jeho života měl být natočen film. Místo toho nyní Pavel Durov cestuje po střední Evropě a hledá zemi, ve které by se usadil. Sociální síť VKontaktě, kterou založil, nyní ovládají lidé miliardáře Ališera Usmanova a kremelské těžké váhy Igora Sečina.

„Právě jsem se dozvěděl, že USA zavedly sankce proti Igorovi Sečinovi, bývalému agentovi KGB, jehož současné hobby je ničit skvělé ruské firmy jako Jukos nebo VKontaktě. Dobrá práce,“ napsal před časem Pavel Durov na svém facebookovém účtu a přidal ikonku se šťastným úsměvem.

Tajná služba chtěla data příznivců Majdanu

Právě Sečina, dlouhodobého souputníka prezidenta Vladimira Putina a v současnosti ředitele největší světové ropné společnosti Rosněfť, Durov obviňuje z toho, že musel prodat podíl ve své společnosti a následně byl vyhozen i z postu ředitele VKontaktě.

Sečin podle jeho informací navíc také stojí za firmou United Capital Partners, která minulý rok odkoupila 48 procent akcií populární sociální sítě a která se také od samého počátku snažila VKontaktě prostě ovládnout.

„Teď už to mohu říct. Poslední kapkou bylo, když jsem odmítl předat tajné službě FSB maily a telefonní čísla ukrajinských uživatelů, kteří se zaregistrovali ve skupinách podporujících Majdan. Pak už ten tlak nešel vydržet,“ vysvětloval Durov počátkem dubna.

Podle pozorovatelů bylo v době šířící se cenzury na ruském internetu jen otázkou času, kdy programátor bude muset své dílo opustit. Šedesát milionů ruskojazyčných uživatelů, kteří se k VKontaktě každý den připojí, bylo příliš vlivným faktorem, než aby to Kreml mohl nechat bez náležité kontroly.

„Úřady mě nesnášejí“

Dobře informovaný moskevský deník Vedomosti k tomu nedávno napsal, že Durov byl dokonce pozván na schůzku s Vladimirem Putinem a Igorem Sečinem. A tam mu ruský prezident měl vysvětlit, že sociální sítě musí být „ostrou zbraní ve službách státu“.

To se ovšem tvrdému odpůrci vládní kontroly internetu vůbec nelíbilo a na konci dubna oznámil, že z Ruska odjel a už se nehodlá vracet, protože „bohužel země je momentálně neslučitelná s internetovým byznysem“. „Bojím se, že už není cesty zpátky. Veřejně jsem odmítl spolupracovat s úřady. Nesnášejí mě,“ tvrdí Durov, který vystudoval anglickou filologii, ještě na střední škole se ale začal intenzivně věnovat programování.

Svou vlast opustil s týmem dvanácti programátorů a momentálně hledají zemi, odkud by trvale řídili i svůj nový projekt – mobilní aplikaci na posílání zpráv Telegram, která je přímou konkurencí WhatsApp a kterou si jen během prvního dne fungování stáhlo téměř pět milionů lidí.

Kritéria pro hledání ideálního místa jsou přitom jasná: nemají rádi přílišnou byrokracii, policejní státy, přehnané regulace, války a socialismus. Naopak dávají přednost občanským svobodám, nezávislému soudnictví a nevelkému množství úředníků. Durov a jeho tým podle italského deníku La Repubblica, který s ním hovořil, zatím žije v Berlíně. Sám podnikatel to ale kvůli bezpečnosti nepotvrdil.

Ondřej Soukup

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy