Objev dne – Společnost Metrostav, která v Praze staví tunelový komplex Blanka, dostane za stavbu o 36 % vyšší částku než tu, která stála v původní smlouvě. O 21 % si polepší i společnost ČKD Praha DIZ, která má na starosti technologie.
Vyplývá to z protokolu mimořádné kontroly účetnictví k nejdražší pražské stavbě, který má deník Insider k dispozici.
Původně měla Blanka vyjít zhruba na 27 miliard, z toho dvě hlavní smlouvy s Metrostavem a ČKD spolkly 25,7 miliardy. Cena ale plíživě narůstala, až se v roce 2012 odhad nákladů přehoupl na téměř 37 miliard.
Jak se k této částce došlo, zcela přesně netuší ani samotný magistrát. „Je třeba, aby odbor městského investora vysvětlil podle jednotlivých položek, jak byla vypočítána předpokládaná cena,“ apelují kontroloři na vedení Prahy.
Například jim není jasné, jak je to s fakturami za část napojení Strahovského tunelu a protipovodňová opatření v Troji. Ty jsou sice součástí původních smluv v ceně 27 miliard, nový odhad už s nimi ale nepočítá.
O tom, jak během let stoupaly náklady na dvě hlavní smlouvy, ale kontroloři předložili podrobné informace.
Metrostav měl původně za stavbu dostat 21,2 miliardy, díky osmi dodatkům mu ale magistrát přihodil 7,7 miliardy navíc. Podobně je na tom i společnost ČKD Praha DIZ, která si na technologickém vybavení Blanky měla původně vydělat necelých 4,5 miliardy. Nakonec si odnese téměř 5,7 miliardy.
3,5 miliardy z toho dělá valorizace, zbytek většinou vícepráce a materiál.
Největší částky navíc firmy dostaly díky dodatkům z roku 2012. Metrostavu tehdy vedení města v čele s někdejším primátorem Bohuslavem Svobodou přikleplo 7,5 miliardy navíc. Podle exprimátora ani nemělo jinou možnost. Práce a materiál navíc už podle něj byly nasmlouvány za doby Pavla Béma.
„Troufám si tvrdit, že kolem 40 % těch prací už bylo reálně provedeno,“ řekl deníku Insider Svoboda. Vícepráce se automaticky platily podle ceníkových cen na základě původního kontraktu. Podle Svobody muselo být jasné, že celková cena stavby roste vysoko nad schválený plán, cena se ovšem smluvně neupravila. „Tak to zbylo až na nás,“ dodává Svoboda.
Velkých změn doznala i smlouva se společností Inženýring dopravních staveb, která stavbu od 90. let připravovala a na jejíž provádění nyní dohlíží. Původně měla firma nasmlouváno 95 milionů. Když ale bylo v roce 2003 jasné, o jak velkou stavbu půjde, odměna rázem vyskočila na 217 milionů. A další desítky milionů přibyly s lety především díky valorizaci a zvyšování ceny stavby.
V souvislosti s dodatky uzavřenými s IDS upozornili auditoři na další závažnou věc – jedním z nich Praha hrubě porušila zákon o veřejných zakázkách. Mělo se tak stát v roce 2008, kdy firma změnila obchodní jméno. Fakticky se tak stala jinou firmou.
„Změnou v osobě dodavatel dochází ke stavu, kdy plnění veřejné zakázky bude poskytovat subjekt odlišný od subjektu, který byl vybrán v původním zadávacím řízení,“ píše se v kontrolním protokolu.
Lucie Kudláčková