Za kulisy událostí – Po prvním týdnu vyjednávání po předčasných volbách se navenek vyrýsovala zdánlivě pevná a dostatečně silná dvojkoalice Babišova hnutí ANO a do Sněmovny se navrátivších lidovců, k níž se – až stráví lánskou schůzku – přidá sociální demokracie.
Kromě vyloženě oficiálních kontaktů ví Insider také o několika zdvořilostních povolebních telefonátech, které zároveň sondovaly i postoje stran směřujících podle všeobecného mínění do opozice. Plyne z nich několik zjištění, která zpřesňují pozice některých stran v nové Sněmovně.
Tak především lidovci jako tradiční strana se do vlády příliš nehrnou a podle zdrojů zevnitř partaje se tu nese hlas, že by pro ně byla "ideální role čistě v opozici".
Oficiálně se lidovci s hnutím ANO shodli, že buď půjdou do vlády společně, nebo tam nepůjde ani jedna ze stran. Přesto se v KDU-ČSL ještě rodí myšlenka, že by nakonec lidovci do koalice ani jakékoliv vládní podpory vůbec jít nemuseli – a argumentují tím, že by je v trojkoalici mohl nahradit Okamurův Úsvit. "Ale nikoho nikam manévrovat nebudeme," dodává zdroj z lidovecké strany.
Lidovci mají pro úvahy o čistě opoziční roli dva důvody. Přestože se navenek shodují (často i programově) s ANO, nejsou si jisti stabilitou tohoto hnutí. Ani z koalice s ČSSD nejsou příliš nadšení. "U nás v členské základně nemohou někteří straníci skousnout postoj ČSSD po krajských volbách, kdy leckde sociální demokraté postavili koalici s komunisty, ačkoliv nemuseli," říká 1. místopředseda KDU-ČSL a vyjednavač za stranu Marian Jurečka. "A opoziční role by nám pomohla zaměřit se na konsolidaci strany," dodává.
Babišovo hnutí ANO na druhé straně až tak příliš nevěří, že by se lidovcům do vlády nechtělo. "Je to v genech té strany, být v každé vládě," směje se jeden z babišovců.
Programově se přitom babišovci shodnou spíše s lidovci než každá z těchto stran se sociálními demokraty.
"S ČSSD máme třetinu programu, kde se neshodneme," prohlašuje vyjednavač za ANO Martin Stropnický. A jako hlavní problém okamžitě jmenuje daně. "Hlavně korporátní daň. Nelze zatěžovat podnikatele a zároveň chtít vytvářet nová pracovní místa," vzkazuje Lidovému domu.
S KDU-ČSL se podle Martina Stropnického shodne ANO snadněji, i když i tam jsou třecí plochy.: "S lidovci máme osmdesátiprocentní shodu. Kde je problém? V progresivním zdanění, které by oni chtěli."
Teď je víceméně jasné, že jednání o nové vládě nepotrvá v řádu týdnů, ale měsíců. "Viděl bych to na minimálně dva měsíce," odhaduje za lidovce Jurečka. A nový poslanec Daniel Herman se přidává: "Do Silvestra to nevidím."
Pesimistické hlasy pak mluví o čase až dvojnásobném. A konečně i mezi lidovci se objevují úvahy o možných dalších předčasných volbách.
Kvůli turbulencím uvnitř ČSSD mrznou také předběžné dohody o složení orgánů Sněmovny. Zástupci některých stran se už sice oťukávali a dál oťukávají (i opoziční strany mají samozřejmě zájem o posty ve vedení dolní parlamentní komory), všechno ale záleží na tom, jak pevnou pozici má předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc, u něhož ostatní strany chtěly začít sondovat své možnosti.
Po výzvě Bohuslava Sobotky, aby i Tejc odešel z vedení ČSSD, teď zbytek víceméně vyčkává, jak se situace klubu sociálních demokratů vyvine. Někteří zástupci stran směřujících do opozice jsou totiž přesvědčeni, že kdyby byly známy detaily lánské schůzky už toto úterý, Tejce by poslanci ČSSD předsedou nezvolili.
Proto mezi sebou jednají alespoň zástupci jiných stran. Příští týden se má zcela oficiálně setkat například předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s Miroslavou Němcovou (která by ostatně jako předsedkyně bývalé Sněmovny měla svolat a do zvolení předsedy řídit ustavující schůzi nové Sněmovny) a zřejmě i s Martinem Kubou. Navíc kontakty se prý navazují "třeba i jen na lidské bázi, když ne rovnou na té oficiální", jak se vyjádřil jeden z lidoveckých poslanců.
JAN NĚMEC