Vítek upevnil pozici v Orcu: zbavil se ředitele a firmu stáhne z burzy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 3. 2014 19:37
Orco Property Group čeká postupná likvidace a rozprodej majetku.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Miliardář Radovan Vítek zásadně změnil taktiku ve hře o ovládnutí realitního impéria společnosti Orco Property Group (OPG).

Odvoláním zakladatele Orca Jeana-Françoise Otta z funkce šéfa společnosti OPG i její německé dcery Orco Germany se tak Vítek zbavil muže, za jehož tichého přihlížení se do firmy předloni naboural a postupně ovládl představenstvo jak OPG, tak i Orca Germany.

Český miliardář se naopak spojil se svými dosavadními největšími protivníky – fondy Alchemy a Kingstown. Oběma fondům nebude na dubnové valné hromadě OPG nijak bránit v odvolání Otta i z představenstva společnosti.

S fondy se Vítek předběžně dohodl na tom, že jim umožní odchod z OPG, o který od loňska usilují. Nebude to ale odchod okamžitý, jak si fondy přály. „To jim nejsme schopni nabídnout. Co jsme schopni akceptovat, je exit z firmy v řádu let. Fondy toto řešení předběžně přijaly,“ řekl HN generální ředitel Vítkovy společnosti CPI Zdeněk Havelka.

Neefektivní a nákladné řízení

Důvodem pro odvolání Otta z vedení Orca je podle Havelky jeho neefektivní vedení společnosti. „Pan Ott je vynikající vizionář, který Orco v těch dobrých dobách nastartoval. Našel investory a dokázal firmu s aktivy ve střední a východní Evropě uvést na burzu v Paříži. Teď je ale jiná doba a ta firma potřebuje jiný management,“ míní Havelka.

Jako jeden z příkladů špatných manažerských rozhodnutí zmiňuje projekt varšavského mrakodrapu Zlota 44. Luxusní bytový projekt, do kterého skupina investovala přes 150 milionů eur, měl být podle říjnového prohlášení Otta vyprodaný do dubna 2015 a měl vynést asi 250 milionů eur.

Realita je ale úplně jiná – od září se neprodal jediný byt a v prosinci byla stavba přerušena kvůli neshodám s dodavatelem. „Ten projekt směřuje k úplnému krachu. Aby ho Orco mohlo dodělat, bude potřebovat dalších sto milionů eur. Banka PKO, která poskytla na Zlotou úvěr, chce vrátit peníze, protože společnost neplní žádnou z dojednaných podmínek,“ vysvětluje Havelka.

Skupině tak zřejmě nezbude nic jiného než projekt prodat s velkou ztrátou. Podobných pochybení byla celá řada. CPI Orcu například vyčítá nákladné a neefektivní řízení společnosti. „Orco spotřebovalo na jednotku tržeb zhruba devětkrát více peněz než CPI. Na palubě se stále tančilo, parník byl naleštěný, ale do podpalubí už tekla voda,“ uvádí Havelka.

Ve společnosti podle něj navíc panovaly velké zmatky. Názorným příkladem je skutečnost, že když CPI loni od Orca přebralo kancelářské budovy v Praze, Budapešti, Bratislavě, Varšavě a polském Lublinu v rámci fondů Endurance, půl roku pátralo po tom, kde jsou uloženy nájemní smlouvy.

Odvolání Otta z vedení Orca s sebou ale pro Vítka přináší i komplikace. V případě, že Ott ztratí kontrolu nad společností, aktivují se zlaté padáky pro něj a jeho dva zástupce v celkové výši 16 milionů eur. Zároveň drží Ott a jeho společníci i cenné papíry s opcí, které společnosti nařizují vyplatit jejich držitelům náhradu v okamžiku, kdy Ott přijde o kontrolu nad Orcem. Celková suma, kterou by společnost musela zaplatit, se rovná zhruba 40 milionům eur (1,1 miliardy korun).

„Věřím, že se dohodneme na jiné částce. Myslím, že pan Ott si dokáže spočítat, zda ty peníze ve společnosti vůbec jsou, anebo bude rozumnější rozložit plnění v čase. Je také otázkou, jestli musí být nutně pouze v penězích,“ předpokládá Havelka.

Orco si burzu nezaslouží

Vítek je podle Havelky ochoten a schopen do ztrátové společnosti nyní napumpovat až sto milionů eur (2,7 miliardy korun). Na investici má CPI podle Havelky dost vnitřních zdrojů, které získala loňskými emisemi dluhopisů.

Peníze se do společnosti mohou dostat například navýšením kapitálu v Orcu Germany, které je nejvýnosnější částí celé skupiny. Naopak navyšování kapitálu v samotném OPG není reálné – především proto, že by Vítek překročil hranici třetinového podílu a musel by ostatním akcionářům povinně nabídnout výkup jejich podílů.

Mateřskou společnost teď čeká podle Havelky postupná likvidace, tedy rozprodej majetku. „Vyčleníme aktiva, která mají potenciál, zbytku se zbavíme. Ta likvidní prodáme okamžitě a u těch nelikvidních si počkáme na správný okamžik,“ říká Havelka. Vítkovi se tak naskytne ideální příležitost odkousnout si z portfolia ty nejlepší kousky, jako jsou nemovitosti německé dcery, a zbytku se zbavit. Jaká konkrétní aktiva v portfoliu OPG patří do které skupiny, ale zatím Havelka odhalit nechce: „Je to interní záležitost, k níž je třeba přistupovat opatrně. Ostatně jde o veřejně obchodovanou společnost.“

I to se ale podle něj časem změní a skupina bude z burzy stažena. „Orco si nezaslouží být veřejně obchodovanou společností. Ta firma je už tak malá, že spotřebovává neúměrné množství vnitřní energie jen na to, aby udržela svůj status kotované společnosti,“ míní Havelka. V jakém časovém horizontu se tak stane, ale zatím není jasné. Stažení z burzy se každopádně nebude týkat německé dcery Orca.

Petr Kain, Nikita Poljakov

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy