Tesla postaví obří továrnu, Wall Street jí věří

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 4. 2014 17:03
O projekt za pět miliard dolarů se ucházejí čtyři státy americké Unie.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Elon Musk, zakladatel a šéf americké společnosti Tesla Motors, která loni vyrobila přes 22 400 elektromobilů, si předsevzal, že v daném oboru provede stejný převrat jako legendární Henry Ford ve výrobě klasických aut počátkem minulého století. Stejně jako on sází na masovost umožňující výrazně snížit náklady, a tedy zpřístupnit auta na elektrický pohon širokému okruhu zákazníků.

Tesla Motors pod vedením svého ambiciózního šéfa hodlá výhledově vyrábět až tisíc elektromobilů týdně, tedy asi půl milionu ročně. K tomu bude ale potřebovat výkonné a spolehlivé baterie. Ještě letos by měla začít výstavba obří továrny na jejich výrobu. Musk je připraven do ní investovat pět miliard dolarů a najmout 6500 lidí. Další tisíce pracovních míst vzniknou u subdodavatelů. Obří továrna se má spustit v roce 2017.

O projekt se ucházejí čtyři státy amerického Jihozápadu – Arizona, Nevada, Nové Mexiko a Texas. Jejich guvernéři slibují automobilce „hory doly“, jen aby ji přilákali.

Inspirace Henrym Fordem

Elektromobil je zatím spíše „hračka“ pro movité zákazníky. Model S z výrobních linek Tesly začíná na zhruba 80 tisících dolarech. Tesla Motors tvrdí, že během několika let uvede na trh cenově dostupný vůz označovaný nyní jako Gen-3. Jeho základní verze má přijít na 35 tisíc dolarů, takže bude dostupný pro střední vrstvy.

Podle Muska je to reálné za předpokladu, že výrobní náklady na baterii klesnou alespoň o 30 procent. Tesla i ostatní firmy je nyní úzkostlivě tají, ale experti odhadují, že 85kilowattová baterie, jež se montuje do modelu S z výrobních linek Tesly, přijde na 21 250 až 25 500 dolarů za kus.

Musk si také předsevzal, že firma musí účinně kontrolovat náklady už v prvopočáteční fázi – na produkci surovin a materiálů, které Tesla Motors používá. Tak, jak to dělal Henry Ford, který nechal v letech 1917–1928 v Dearbornu (stát Michigan) postavit obrovský tovární komplex (Ford River Rouge Complex).

Areál měl vlastní přístav i elektrárnu, sám si mimo jiné tavil železnou rudu. Byla to účinná cesta ke snižování nákladů, a tedy i cenově dostupným autům, která si mohly dovolit široké vrstvy Američanů.

Partneři mají pochybnosti

Na výstavbě nové obří továrny by se měl podílet japonský Panasonic, významný dodavatel baterií pro Teslu. Japonci jsou ale obezřetní.

„Není pochyb o tom, že nový plán Tesly přináší mnohem větší rizika než nynější investice, které uskutečňujeme,“ poznamenal v listu The Wall Street Journal výkonný ředitel Panasoniku Kazuhiro Tsuga. Podle Haralda Krögera, jenž u německého Daimleru odpovídá za vývoj a výrobu elektromobilů a zároveň sedí v představenstvu Tesly, má zamýšlená továrna „některé své přednosti, ale současně i několik značných nevýhod“.

Sam Jaffe, poradce, který se ve společnosti Navigant Research věnuje elektromobilům, nechápe, proč Tesla plánuje mamutí továrnu, která by měla produkovat bateriové články v objemu 35 gigawatthodin ročně. Co když na ně nebude odbyt?

Odhadovat vývoj poptávky po elektromobilech, které nyní v USA představují méně než jedno procento trhu s novými auty, je totiž velice riskantní.

„Stěžejní otázka, kterou si kladu, zní: Bude Tesla skutečně schopna prodat tolik vozů, kolik zamýšlí? Najde na trhu dost zákazníků ochotných přesednout z klasického auta do elektromobilu?“ táže se Erin Chuttersová, ředitelka důlní firmy Global Cobalt. Poukazuje na další aspekt: i když Tesla dosáhne plánované kapacity ve výrobě baterií jenom z jedné třetiny, povede to k výraznému zdražení kobaltu (potřebného pro výrobu akumulátorů) anebo bude nutné otevřít několik nových dolů.

Wall Street se těší na zisky

Zatímco většina expertů na elektrické vozy záměry Tesly zpochybňuje a označuje je za vysoce riskantní, finančníci na Wall Street automobilce věří. Po její nabídce konvertibilních dluhopisů, tedy takových, které lze později za určitých podmínek proměnit na akcie, se minulý měsíc jenom zaprášilo. Firma doplnila kapitál o dvě miliardy dolarů za úroky, které jsou nižší než u běžných dluhopisů.

Investoři zase budou moci tyto papíry proměnit na akcie, a to v době, kdy bude jejich kurz – jak se předpokládá – mnohem vyšší než nyní. V podmínkách emise se hovoří o solidní „konverzní prémii“ ve výši 42 procent.

Jde o největší emisi konvertibilních dluhopisů v USA od března roku 2011, kdy životní pojišťovna MetLife takto získala 3,3 miliardy dolarů.

Václav Lavička

 

Právě se děje

Další zprávy