Srdce zkoumají s brněnskými lékaři i experti z USA

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 3. 2014 17:13
Za peníze z EU vzniká v Brně centrum, kde vědci bádají, jak souvisí poruchy spánku s nemocemi srdce.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor - Nad areálem historicky vyhlížejících budov Fakultní nemocnice u svaté Anny ční moderní stavba Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC.

Místo, kde lékaři a vědci zkoumají nemoci, které postihují mozek a srdce, vzniklo na základě partnerství mezi brněnskými lékaři a špičkovou americkou nemocnicí Mayo Clinic. A to chce rozvíjet i Slovinec Gorazd Bernard Stokin, který loni v květnu nahradil v čele ICRC průkopníka kontaktů na Mayo Clinic, kardiologa Tomáše Káru.

„Myslím, že po jeho odchodu ta spolupráce dostala určité trhliny. Ale na začátku prosince jsme Mayo Clinic navštívili a podařilo se nám opět navázat dobré partnerství. Setkal jsem se tam i s 25 Čechy, kteří z ICRC vyjeli na čas na stáž,“ říká Stokin.

Jedním z pilířů výzkumných aktivit ICRC se proto stane výzkum spánkových a srdečních poruch, na kterém ICRC a Mayo Clinic spolupracují. „Mnoho srdečních problémů přichází během spánku, jako třeba infarkt. Pracujeme na poznání toho, co se děje v srdci a mozku, když člověk spí, a snažíme se zjistit, jak srdečním infarktům předcházet,“ popisuje neurolog Stokin. S výběrem výzkumných témat mu přitom radí dvanáctičlenná vědecká rada, ve které sedí zástupci John Hopkins University nebo Yalu.

Speciální pracoviště zabývající se léčbou spánkových poruch u pacientů s onemocněním srdce a cév pomáhali v ICRC budovat právě odborníci z Mayo Clinic. A letos se lékaři budou společně ucházet o granty u amerického National Institute of Health.

„V prvním případě jde o Tomáše Káru a doktora Virenda Somerse a jejich výzkum poruch spánku, které ovlivňují srdce. V případě druhém jde o systémy, které zobrazují průchodnost cév a pomáhají předejít jejich zablokování. Na tom pracuje Daniel Hořínek a Brad Ericsson,“ vysvětluje Stokin, který se sám specializuje na Alzheimerovu nemoc.

Hra na lékaře a pacienta

Po vzoru americké kliniky už v Brně otevřeli také speciální simulační centrum, ve kterém lékaři z celé jižní Moravy trénují, jak mluvit s pacienty.

Agresivní či příliš pasivní pacienty tu představují herci z brněnského souboru Husa na provázku. „Je to jeden z příkladů, jaké výhody má pro nemocnici přítomnost ICRC – protože celé to simulační centrum je od vybavení až po mzdy herců placené z evropských peněz,“ popisuje Stokin. Z vlastní zkušenosti ví, že pacient, kterému neurolog vysvětluje, proč mu právě svítí do očí, nebo zkouší jeho reakce kladívkem, se uzdravuje rychleji než pacient překvapený z každého úkonu lékaře.

Podle Stokina by ale ICRC a Fakultní nemocnice u svaté Anny mohly víc spolupracovat. Zatímco Fakultní nemocnice u svaté Anny je podle analýzy ministerstva zdravotnictví nejzadluženější fakultní nemocnicí v Česku, rozpočet ICRC na léta 2011 až 2015 je především díky evropským dotacím přibližně pět miliard korun.

„Samozřejmě bychom chtěli, aby nemocnice jako náš partner byla finančně silnější. Zároveň si ale musíme uvědomit, že my máme striktní pravidla, jak peníze z grantů utratit. Nemůžeme jimi splácet závazky vůči dodavatelům nemocnice. Naopak proto potřebujeme, aby za nás nemocnice určité věci platila. Od roku 2011 za nás nemocnice utratila méně než 75 milionů korun a to v porovnání s celkovým rozpočtem opravdu není hodně,“ popisuje vztah obou zařízení Stokin a pro příklad uvádí, co naopak ICRC nemocnici přináší.

„Vracíme jí to ve formě našeho špičkového vybavení. Jsme sice výzkumné centrum, ale zároveň potřebujeme pacienty. Nemocnice proto může využívat například naši magnetickou rezonanci, spánkové laboratoře, speciální měřiče krevního tlaku… Navíc platíme hodně lidí z nemocnice, kteří tu na určitou část úvazku pracují jako vědci,“ uvádí absolvent univerzit v Itálii, USA a také někdejší vědecký pracovník Cambridge.

Podle Stokinových odhadů bude ICRC na provoz v letech 2016 až 2020 potřebovat dvě miliardy korun. Budoucí financování centra ovšem staví z velké části na získávání grantů. Od průmyslu se ICRC daří získávat prostředky především díky modernímu zázemí pro preklinický výzkum.

„Ročně provedeme 50 až 60 klinických zkoušek nových léčiv pro farmaceutické společnosti,“ dodává Stokin.

Julie Daňková

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy