Za kulisy událostí - Ministryně spravedlnosti Helena Válková tvrdí, že Městský soud v Praze porušil zákon, když v březnu vrátil cestovní doklady podnikateli Ivo Rittigovi a dalším čtyřem obviněným v případu údajného praní špinavých peněz v kauze údajně předražených jízdenek pražského dopravního podniku.
Válková to napsala ve stížnosti, kterou poslala Nejvyššímu soudu. O podání tohoto dokumentu informovalo ministerstvo v pátek, deník Insider nyní získal jeho celé znění.
Válková na devíti stránkách shrnula všechny argumenty, proč se domnívá, že by Rittig a spol. neměli mít možnost vycestovat do zahraničí. A po nejvyšších soudcích chce, aby její názor potvrdili a pasy všem obviněným zase vzali.
Podle ministryně hrozí, že Rittig a další obvinění, mezi nimiž jsou dva Rittigovi právníci David Michal a Marek Stubley a dva obchodní partneři Jan Janků a Peter Kmeť, by mohli v zahraničí zahlazovat stopy a mařit tak vyšetřování. A vyloučit prý nelze ani jejich útěk a skrývání před policií.
"Hrozba vycestování do zahraničí a možného maření účelu trestního řízení u všech obviněných je v situaci, kdy podstatou trestné činnosti byly převody finančních částek v řádech desítek milionů korun prostřednictvím zahraniční společnosti na zahraniční účty (a je tedy předpoklad dostatečných finančních zdrojů obviněných v zahraničí), zcela reálná, ať už by toto vycestování směřovalo k úplnému vyhnutí se trestnímu řízení, zajištění si (případně dalšímu odstranění) výnosů z trestné činnosti, manipulaci s případnými důkazy apod.," napsala mimo jiné Válková do své stížnosti.
Rittigova právnička: S policií spolupracujeme
Podle Rittigovy advokátky Karolíny Babákové však její klient během posledních tří měsíců prokázal, že s policií bude spolupracovat.
"Mám za to, že svým chováním po navrácení pasu jasně ukázal, že se k žádnému skrývání ani útěku nechystá. O to podivněji stížnost podaná ministryní Válkovou vyznívá," uvedla Babáková.
Rittig a další čtyři lidé byli zatčeni letos v únoru. Policie je obvinila z praní špinavých peněz v takzvané jízdenkové kauze dopravního podniku. Státní zástupce pro ně nepožadoval vazbu, po soudu ale chtěl, aby všem stíhaným zabavil pasy.
Obvodní soud pro Prahu 5 žalobci vyhověl, jenže odvolací městský soud poté rozhodl opačně a obviněným cestovní doklady vrátil. Se zdůvodněním, že se podřízený soud nezabýval tím, jaká je u každého obviněného hrozba, že odcestuje do zahraničí a bude se tak vyhýbat vyšetřování.
Ministryně Válková však tvrdí, že Obvodní soud pro Prahu 5 i státní zástupce předložili tak vážná zjištění, že z nich jasně vyplývá vážnost situace. Třeba že Ivo Rittig tráví podstatnou část roku v Monaku, kde je rezidentem a má tam také veden bankovní účet.
"Je přece naprosto nerozhodné, kolik času tráví pan Rittig v České republice. Důležité je, zda se vyhýbá trestnímu stíhání, nebo ne," reaguje Rittigova právnička Karolína Babáková.
Zahraniční firmy a účty
Ministryně Helena Válková si ale stojí za svým. Zdůraznila například, že riziko útěku a skrývání je vysoké i proto, že v zahraničí sídlí firmy, v nichž obvinění lidé působí a které jsou podle policie do kauzy zapleteny. Stíhaní navíc mají v zahraničních bankách své účty, a tedy přístup k penězům, které mohou pocházet z trestné činnosti.
"Tyto skutečnosti nevzal v rámci svého rozhodnutí Městský soud v Praze v úvahu, a nepostupoval tak v souladu s trestním řádem," uvedla ministryně s tím, že podle ní soud dostatečně nereagoval ani na věci, které vyšetřovatelé v rámci případu zajistili.
Policie totiž již koncem února začala obstavovat majetek některých obviněných. V dokumentech, které má k dispozici deník Insider, detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.
Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť. Peníze tam odeslala papírna Neograph jednatele Jana Janků jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.
Radek Nohl