Sociální demokraté prozradili, jak na povodně. Myslí na plán ze staré kampaně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 6. 2013 14:27
Předseda Bohuslav Sobotka Insideru řekl, že by největší opoziční strana, která za rok velmi pravděpodobně zamíří do vlády, byla proti zvyšování daní a hejtmani vracejí do hry tři roky starý plán z volební kampaně 2010
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Sociální demokraté se s opadající vodou pustili do vlastních plánů, jak změnit zemi po letošních povodních.

Lidový dům doposud sice oficiálně vydal jenom nic neříkající prohlášení, že „poslanci a senátoři ČSSD podpoří všechny kroky vlády, které povedou k pomoci postiženým občanům a k rychlému odstraňování povodňových škod“, předseda Bohuslav Sobotka však Insideru řekl, že by největší opoziční strana, která za rok velmi pravděpodobně zamíří do vlády, byla proti zvyšování daní.

„Nemyslím, že by to byl nástroj pomoci,“ uvedl s tím, že takové úvahy jsou i předčasné, protože nejsou vyčísleny škody. I tak by však místo zvyšování daní sáhl k pomoci formou dotací a podobně.

Sobotka také za sociální demokraty slíbil vládě, že by jeho poslanci rozhodně nekladli překážky, kdyby se rozhodla změnit ukazatele rozpočtu. „Naši poslanci v rozpočtovém výboru budou hlasovat pro, dovedu si představit, že bychom legislativní změny projednávali ve zrychleném režimu,“ říká Sobotka.

Poldry a vyvlastňování

Další vlivná síla v sociální demokracii – skupina hejtmanů – pak odkazuje na tři roky starou Olomouckou výzvu, dokument, který sociální demokracie sepsala po květnové povodni v roce 2010 na Moravě, kdy byla v právě běžící volební kampani vodou znovu poničena ves Troubky, jeden z povodňových symbolů v novodobé historii Česka.

„Je tam vše, neudělalo se z toho nic,“ komentuje dokument o dvou stránkách a deseti bodech jihočeský hejtman a stínový ministr pro místní rozvoj Jiří Zimola.

Podle něho jsou důležité zejména dva body dokumentu: za prvé vyjednat s Evropskou unií, aby v rámci rozpočtového období 2014 až 2020 posílila dotační kapitoly, ze kterých by bylo možné čerpat peníze na protipovodňová opatření. Sociální demokraté za ně považují zejména suché poldry, do kterých by se bez velkých škod mohly rozvodněné toky rozlít.

Zároveň k tomu pravděpodobní příští vládci země dodávají, že by bylo třeba změnit legislativu tak, aby bylo možné takové stavby skutečně postavit. To znamená, že by se sociální demokraté museli znovu dotknout politicky ožehavého tématu vyvlastňování s razítkem veřejného zájmu.

Zimola pak k tomu přidává příběh ze svého kraje. Má nakreslený poldr, má na něj i peníze, nemůže ale stavět, protože se mu nedaří přesvědčit majitele některých pozemků, aby mu je pro stavbu prodali.

Nestavět, kam přijde voda

Vedle toho by stínový ministr pro místní rozvoj prosadil, aby na územích, jež jsou povodněmi pravidelně zaplavena, nebylo možné stavět.

A pokud budou vládnout sociální demokraté v nadcházejících volbách na ministerstvu dopravy, dá se očekávat, že budou chtít zachovat Státní fond dopravní infrastruktury, který je všeobecně považován za místo, kde se mohou v podstatě bez větší kontroly rozdělovat státní peníze. Fond totiž vlastně tak nějak supluje někdejší oblíbenou disciplínu sněmovny zvanou porcování medvěda, při níž se část rozpočtu rozdělovala jenom podle toho, který poslanec měl větší vliv.

„V takových situacích se dokáže (fond dopravy) dobře uplatnit,“ říká přesto stínový ministr dopravy a plzeňský hejtman Milan Chovanec, přičemž si pochvaluje rychlost, s jakou je možné peníze z fondu získat.

Mimochodem – dnešní skutečný ministr dopravy Zbyněk Stanjura slíbil, že z fondu dopravy uvolní na nápravu škod po právě probíhající povodni 1,3 miliardy korun.

Martina Machová

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy