Za kulisy událostí – Reforma státní správy dostává určitější obrysy. I tak zůstávají některé podstatné otázky stále otevřené – jednou z nich, nikoliv tou nejméně podstatnou, pak zůstává otázka mezd. Konkrétně pro tzv. "experty", které chce současná koalice lákat do řad státních úředníků, jen neví, jak je zaplatit a alespoň trochu konkurovat soukromému sektoru.
Sporné body by měla příští týden vyřešit "velká trojka" předsedů koaličních stran, které doplní vždy zřejmě dva další vyjednavači za každou partaj.
"V úterý bychom už měli dostat na stůl paragrafované znění zákona," řekla Insideru ministryně Věra Jourová, která bude jedním z vyjednavačů. Připouští, že řada podstatných věcí ještě jasných není, sporné body ale budou uvedené ve variantách.
"Úterní jednání má už rozhodnout ty uzlové body. A bude pak i jasnější, kolik to bude stát," dodává ministryně.
Mezi sporné body patří i nadále už zmíněné odměňování, otázka výběrových řízení vedoucích úředníků a jejich kompetence – a pak otázka, co by mělo ve státní správě začít fungovat už letos, co příští rok a co až v roce 2016.
Ohledně odměňování expertů mají dál ČSSD a hnutí ANO rozdílné představy. Nápad Babišova hnutí, že by expert doložil svůj – mnohdy vysoký – plat ze soukromé sféry rok dva dozadu a tento plat by pak dostal i ve státní službě, u sociálních demokratů tvrdě narazil.
"Jde přeci o práci, kterou má tento člověk vykonávat, ne o to, kolik bral předtím," říká za ČSSD předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc.
Sociální demokracie má trochu jinou představu. Pro specialisty by platily zhruba tři zvláštní tarify, které by přidávaly "expertní příplatek" k běžnému tarifnímu platu. Na příklad pro experta v prvním pásmu 10 tisíc korun navíc, pro jeho zběhlejšího kolegu např. 20 tisíc a pro "superodborníka" třeba i 30 tisíc korun navíc. Počet "expertů" v tom kterém ministerstvu by přitom určovala vláda a generální ředitelství státní služby, nikoliv libovůle jednotlivých ministrů.
Až se špičky ČSSD, ANO a KDU-ČSL dohodnou a své – zatím rozdílné – představy sladí, měly by práce na novém zákonu o státní službě už nabrat rychlé obrátky.
Plán zatím počítá s poněkud neortodoxním postupem: nad zákonem by si společně měli v dubnu sednout členové ústavně-právních výborů Sněmovny i Senátu společně se členy výborů pro veřejnou správu taktéž obou komor. Společné jednání poslanců a senátorů ve výborech přitom obvyklé nebývá.
"Není v našem zájmu, aby se zákon ze Senátu vrátil. Takže si můžeme říct připomínky, a pokud to bude možné, zapracovat je na společném jednání," vysvětluje důvody takovéhoto novátorského postupu předseda sněmovního výboru Jeroným Tejc.
Připomeňme, že lhůta pro projednání zákona odtikává. Poslanci dali služebnímu zákonu zelenou v únoru, aby splnili podmínku prezidenta Zemana pro jmenování Andreje Babiše ministrem financí (Zeman poté zamhouřil oko nad zvykem předkládat před jmenováním negativní lustrační osvědčení). Už v té době ale poslanci dobře věděli, že zvedají ruku pro předlohu, která bude ve finále vypadat naprosto jinak. Tato finální podoba, která teprve vzniká, by přitom měla světlo světa spatřit už v druhé půlce dubna, kdy uplyne prodloužená lhůta před druhým čtením zákona.
I proto by měly koaliční špičky vyřešit sporná místa už příští týden.
Lucie Kudláčková, Jan Němec