Zahraničí - Lidé by zřejmě neměli propadat přehnaným očekáváním a nadějím, že lékařská věda brzy zásadně pokročí při léčbě rakoviny.
Naznačuje to alespoň Glenn Begley, vědec a bývalý výzkumný pracovník společnosti Amgen Inc, která se zabývá biotechnologiemi a spolupracuje s mnoha farmaceutickými firmami.
Begley uvedl v časopisu Nature, že spolu se svými kolegy podrobil analýze řadu výzkumů, které v posledních letech ve světě provedly různé odborné týmy na téma léčba rakoviny.
Zaměřil se samozřejmě na výzkumy, které ohlásily nějaký pokrok a úspěch. Ať už v odborných časopisech, na konferencích, nebo mimořádných tiskových konferencích.
Zjistil, že většina zveřejněných studií stojí na chatrných základech a výsledky nesedí, což zjišťoval i praktickým ověřováním.
"Zabývali jsme se třiapadesáti studiemi a pracemi. Zjistili jsme opakováním těchto postupů, že sedmačtyřicet z nich nefunguje, není možné je ověřit. Přitom se jedná o studie, ze kterých vychází ve svých plánech farmaceutický průmysl. Snažili jsme se některé výzkumy opakovat tak, jak je vědecké týmy popsaly. Výsledkem je zjištění, že lecčemus z toho, k čemu dospěly, prostě nelze věřit," uvedl Begley, který nyní pracuje na zkoumání rakoviny jako viceprezident společnosti TetraLogic.
"V některých případech jsme postup pokusů opakovali padesátkrát a nikdy jsme nedosáhli výsledků."
K podobně skeptickému závěru dospěl také tým farmaceutického výrobce Bayer AG. Nezveřejnil žádná konkrétní jména, ale rovněž přišel na to, že řada ohlášených objevů a průlomů v léčbě rakoviny ve skutečnosti žádný posun nepředstavuje.
Begley se svými kolegy některé autory původních výzkumů kontaktoval. Někteří spolupracovali a hledali příčiny. Jiní ho žádali, aby nic nezveřejňoval.
Podle agentury Reuters některé vědce vede k publikování ne zcela ověřených nebo neúplných výzkumů potřeba získat granty a prestiž tím, že se jejich práce objeví ve významném vědeckém časopise.
Někteří odborníci například zpochybňují využívání myší při pokusech, protože podle nich nepřináší relevantní poznatky pro léčbu rakoviny u lidí.
Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že rakovina je v České republice ročně diagnostikována u více než 65 tisíc lidí, kolem 28 tisíc lidí na ni v zemi ročně umírá.
Odborní lékaři na nějaký univerzální lék na rakovinu, který by s touto nemocí jednoduše skoncoval, moc nevěří.
"Nevěřím tomu, že někdo najde lék na rakovinu. Každý pacient má specifickou formu, univerzální lék ani existovat nemůže," řekl serveru Ordinace.cz profesor Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK v Praze.