Objev dne – Ultramoderní protonové centrum (PTC) v Praze na Bulovce má po VZP potíže s další velkou zdravotní pojišťovnou.
Poté, co se VZP rozhodla, že svým pacientům bude spíš než zákroky na Bulovce hradit protonovou péči v německém Mnichově, se ke stejnému kroku odhodlala i druhá nejsilnější instituce – Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR.
"Ano, jsme dohodnuti s Mnichovem, kde teď máme pro našeho pojištěnce domluven termín," řekl Insideru ředitel Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR Jaromír Gajdáček.
Jeho pojišťovna a VZP přitom podle posledních údajů disponují dohromady více než sedmi miliony klientů.
Jak už Insider napsal minulý týden, důvodem k dohodě v mnichovském centru jsou v první řadě ceny, jež tam pojišťovny na léčbu platí. Zástupci VZP uvedli, že ve 400 kilometrů vzdáleném Mnichově se obvyklá cena za protonovou terapii pohybuje okolo 18 tisíc eur, tedy asi 450 tisíc korun.
Dalších až 100 tisíc korun sice nadto stojí ubytování, strava či pomoc tlumočníka, které VZP také hradí, přesto podle mluvčího pojišťovny Oldřicha Tichého vyjde taková léčba pořád levněji než v Praze.
VZP a také pojišťovna ministerstva vnitra navíc uvedly, že mají čerstvou zkušenost s tím, že pražské protonové centrum začalo léčit jejich klienty, aniž by to pojišťovnám sdělilo.
V jednom z takových případů si podle mluvčího naúčtovalo PTC u pojištěnce VZP částku 996 tisíc korun. Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR zatím konečnou částku v obdobném případě neví. "Neřekli si zatím nic, protože jsme odmítli o tom jednat," uvedl ředitel Jaromír Gajdáček.
Podle něho však šlo o pacienta, kde měla být léčba jen dokončena, a to podle mluvčího PTC Vladimíra Šulce znamená, že by však částka nepřesáhla 400 tisíc korun.
Spor mezi pojišťovnou a protonovým centrem už několik týdnů prověřuje i policie. VZP se na ni obrátila právě poté, co zjistila, že zhruba dvacet pacientů bylo přesvědčováno, aby se na Bulovce nechalo léčit.
Pojišťovna v oznámení, které má Insider k dispozici, podezřívá zástupce PTC ze spáchání třech trestných činů. Píše, že pacienti byli vystavováni zavádějícím informacím a někteří řadu měsíců čekali na léčbu. "Hlavní riziko všech těchto aktivit spočívá v tom, že nemocný může promeškat vhodný okamžik k zahájení účinné standardní protinádorové léčby," uvedla VZP v trestním oznámení.
Zástupci pražského PTC něco takového odmítají. "Pacienty nelákáme, ani nemáme žádný smluvní vztah. Pacient se na nás může obrátit buď přímo, anebo jej k léčbě doporučuje komplexní onkologické centrum," uvedl Vladimír Šulc.
VZP zaplatí protonovou léčbu právě tehdy, pokud dostane doporučení z takzvaného "komplexního onkologického centra", tedy jednoho z deseti specializovaných pracovišť v republice. Vyžaduje přitom doporučení od multidisciplinární komise s popisem vedoucího radiačního onkologa a srovnání s jinými možnými postupy. Žádost pak posoudí revizní lékař pojišťovny, který rozhodne.
Radek Nohl
Snímek z Proton Therapy Center: Ludvík Hradilek/Aktuálně.cz