Protonové centrum na Bulovce: napínavý případ pro Erste Bank

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 1. 2013 14:49
Všeobecná zdravotní pojišťovna totiž čelí riziku, že ji o obří odškodné bude žalovat právě Erste, jež projekt dvou podnikatelů v reklamě - Pavla a Václava Laštovkových - financovala. Formou leasingu na něj dala 4,2 miliardy korun. Peníze se Erste měly začít vracet loni a splacené je měla mít do deseti let. Jenomže protonové centrum zatím léčilo jen dva pacienty. Zjištění Zuzany Kubátové.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Informaci, že ultramoderní Proton Therapy Center (PTC) v areálu pražské nemocnice Bulovka začíná jednat se zdravotními pojišťovnami, aby platily z veřejných peněz jeho nákladnou léčbu rakoviny, už Insider přinesl. Takže zpráva agentury ČTK, že si ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny sjednává termín ke schůzce se šéfy PTC, není překvapivá.

Je tu ale jedna ne úplně známá okolnost a týká se silné finanční skupiny Erste Bank.

Všeobecná zdravotní pojišťovna totiž čelí riziku, že ji o obří odškodné bude žalovat právě Erste, jež projekt dvou podnikatelů v reklamě - Pavla a Václava Laštovkových - financovala. Formou leasingu na něj dala 4,2 miliardy korun. Peníze se Erste měly začít vracet loni a splacené je měla mít do deseti let. Jenomže protonové centrum zatím léčilo jen dva pacienty. Dokud nezíská smlouvu s VZP, je výraznější přísun peněz za pokrokovou, šetrnou, ale drahou protonovou terapii vyloučen.

Majitelem špičkové kliniky je nyní de facto leasingová dcera Erste Group Immorent. Jde vůbec o nejproblematičtější případ české pobočky této realitní leasingovky. O citlivosti obchodu svědčí už fakt, že Immorent musel před časem opustit manažer Jiří Drbohlav, který leasingovou smlouvu s Laštovkovými dojednal. A i když jde o smlouvu uzavřenou českou pobočkou Immorentu, angažuje se v případu vídeňská centrála Erste.

Skupina Erste do projektu vstoupila v roce 2006 jen díky tomu, že bratři Laštovkové měli s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou uzavřenou smlouvu o budoucí úhradové smlouvě. Podle právních analýz Immorentu je předběžná smlouva pro VZP závazná. Současné vedení VZP se snaží prokázat opak. Na smlouvě z roku 2006, v níž se VZP zavazuje hradit léčbu v protonovém centru (počítalo se tehdy se zhruba miliardou korun z veřejného pojištění ročně), není razítko VZP a současný ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek má od svých právníků stanovisko, že tímto dokumentem není vázán.

Pokud by VZP léčbu v protonové klinice neproplácela podle této smlouvy, hodlá Erste podle informací Insideru zažalovat pojišťovnu a žádat po ní odškodné.

Bratři Laštovkové dostali od banky čas na vyřízení vztahů s VZP do jara. Pokud do té doby neuspějí, je Immorent připraven kliniku prodat a jednat s novým partnerem.

„Zájem o protonové centrum projevuje několik silných finančních skupin, například Penta, PPF a majitel zdravotnického holdingu Agel Tomáš Chrenek, ale i další investoři,“ tvrdí zdroj obeznámený se situací kolem centra.

Předběžnou smlouvu s VZP uzavřel tehdejší nucený správce VZP Antonín Pečenka poté, co ho do pojišťovny nakrátko poslal tehdejší ministr David Rath, dnes stíhaný kvůli korupci. Jak se k projektu dostali Laštovkové, je záhada. Do té doby pracovali v reklamní branži, ve zdravotnictví nepodnikali. A na rozjezd čtyřmiliardového projektu neměli ani potřebný vstupní kapitál. Ten jim musela půjčit stavební firma Syner, jež se stala hlavním dodavatelem.

Mezi pražskými bankéři i zdravotnickými manažery obeznámenými s projektem panuje přesvědčení, že od počátku byli na projekt PTC napojeni i lidé z tehdejšího Rathova ministerstva zdravotnictví či přímo tehdy vládnoucí ČSSD.

Zuzana Kubátová

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy