Za kulisy událostí – Někteří představitelé parlamentních stran ztratili včera večer nervy, když dostali zprávu, že grémium sociální demokracie schválilo podporu úřednické vládě Jiřího Rusnoka.
Neověřené zvěsti ještě potvrzovali dva místopředsedové ČSSD, Michal Hašek a Milan Chovanec. V televizi jednoznačně doporučili další postup po předem prohraném pokusu o rozpuštění sněmovny příští středu. Nejlepší variantou je podle nich podpora Rusnokovy vlády, která by měla vydržet až do řádných voleb v květnu 2014.
Politiky parlamentních stran přešla nervozita až ve chvíli, kdy se známým z grémia dovolali a ti jim vysvětlili, že se ještě o ničem nerozhodlo. Až návrh sociální demokracie na rozpuštění sněmovny neprojde, strana teprve začne o dalším postupu diskutovat.
Haškovy výroky prý není třeba brát vážně, protože se jednání grémia ani nezúčastnil.
Zemanův argument
Podle detailních informací deníku Insider se na grémiu o podpoře Rusnokovy vlády opravdu mluvilo. Vedení sociální demokracie se totiž muselo po návratu předsedy Bohuslava Sobotky z dovolené vypořádat s argumentem, který používá prezident Miloš Zeman.
Zeman vykreslil temný scénář pro případ, že ČSSD Rusnokův kabinet odmítne: předseda Sobotka může dostat druhý pokus k sestavení vlády, ani on ovšem nemůže uspět a o příští vládě rozhodne podle ústavy třetím pokusem předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Ta pak obnoví „Nečasovu vládu bez Nečase“. Za návrat neoblíbených pravicových ministrů bude odpovědná právě ČSSD.
Zemanův argument veřejně opakují i místopředsedové Hašek a Chovanec. Jako hejtmanům jim pochopitelně jde o dobré vztahy s ministry prezidentské vlády, kteří budou rozhodovat o tom, kolik evropských dotací kraje dostanou v letech 2014–2020. Význam argumentu na grémiu ovšem připustili i Zemanovi odpůrci Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek.
Především Sobotka chce udržet jednotu strany za každou cenu a dobře chápe, že se jen těžko bude straníkům vysvětlovat, proč odmítal Rusnokovu vládu s levicovými ministry, když tím pomohl k návratu nesociálního ministra financí Miroslava Kalouska.
Cesta k bezvýznamnosti
Grémium nakonec prezidentskému tlaku odolalo. Objevil se totiž protiargument, který se voličům hůře vysvětluje, přesto je pro ČSSD důležitý.
Když 54 poslanců sociální demokracie zdvihne ruku pro Rusnoka, ČSSD se tím definitivně zřekne svého požadavku na předčasné volby. Oplátkou nedostane vůbec nic, naopak může utrpět značné škody.
Jejích 54 hlasů nemá samo o sobě pro Rusnoka žádnou cenu, budou pouze předpokladem pro shánění dalších poslanců. Podporu úřednické vládě sice připouštějí komunisté a Věci veřejné, dohromady však jde stále jen o 91 poslanců a k důvěře pro vládu je potřeba minimálně devět dalších.
Prezidentovi emisaři pak osloví stranu LIDEM s osmi poslanci a dalších devět nezařazených zákonodárců, aby dodali potřebné hlasy. Případně se mohou domluvit s úřadujícím předsedou ODS Martinem Kubou, aby při hlasování o důvěře vládě odešlo ze sněmovny sedmnáct občanských demokratů. Pak by k většině stačilo i 91 poslanců. Právě Kuba si podle sociálních demokratů udržuje dobré vztahy s Pražským hradem už od dob Václava Klause.
Politické náklady takových dohod ponese Sobotkova strana, která rok před volbami opustí jasně vymezenou opoziční roli. Místo toho se stane součástí neurčité koalice s komunisty, Věcmi veřejnými a stranou LIDEM, případně ještě s tichým spojencem ODS.
Za hlasy poslanců se platí
Takový protiargument zazněl i na grémiu, a proto dnes nejvyšší představitelé ČSSD hovoří o podpoře Rusnokovy vlády „za určitých podmínek“.
Klíčovou podmínkou budou předčasné volby, které by měl premiér Rusnok domluvit společně s podporou své vlády.
ČSSD v maratonu jednání o řešení politické krize oslabila, když TOP 09 zrušila svůj původní slib podpořit předčasné volby. Dnes TOP 09 potížím sociálních demokratů rozumí do té míry, že její místopředseda Kalousek nabídl jednání o předčasných volbách pro případ, že Rusnokova vláda získá důvěru.
Petr Holub