Zahraničí – Vánoční zvyklosti se sice v různých zemích Evropy liší, jedno ale mají letos společné: mnohem dřívější start povánočních slev.
Obchodníci věří, že se jim tak podaří vylepšit někdy rozpačitý výsledek předvánočního období. Agresivní jsou v tomto směru zvláště internetové obchody, které přišly se slevami mnohdy již 24. prosince. V jejich případě však nejde tolik o dohánění tržeb a zisků jako o jejich znásobení, protože obliba on-line nákupů letos opět výrazně vzrostla.
Jak vypadají některé národní odlišnosti?
Důvod k radosti budou mít patrně obchodníci ve Velké Británii. Odhady analytiků naznačují, že celkové tržby spojené s vánoční sezónou a povánočními slevami by letos mohly být až o tři procenta výše proti loňsku. Příznivému vývoji napomáhají nejen samotné slevy, ale i větší oživení britské ekonomiky, pokles nezaměstnanosti a záplava turistů (povětšinou z Asie) v obchodech.
Ve Francii podléhají výprodeje větší regulaci. Bezprostředně po Vánocích obvykle žádné nejsou a začínají až v novém roce. Ty „letošní“ by se v Paříži měly otevřít ve středu 8. ledna 2014. Dosavadní vánoční prodeje byly zhruba o -0,9% slabší proti roku minulému.
Němci se podobně jako Francouzi vyhýbají masivním povánočním slevám a čekají až na leden. Přesto by se Německo mělo stát tahounem Evropy, neboť růst dosavadních vánočních prodejů se odhaduje přes šest procent.
Povánoční zlevnění se nevyhýbají ani Česku. Kromě tradičních desítek procent slevy, které blikají z internetových stránek i výloh kamenných obchodů, se Česko může pochlubit i novým jazykovým termínem: „předintervenční ceny“. Právě s nimi, tedy s cenami před oslabením koruny po devizových intervencí České národní banky, se chlubí obchodníci a lákají zákazníky k nákupům. Je to něco podobného, co jsme zažili se šrotovným, kdy se nového pojmu ujali marketingoví mágové a z původního místa určení (dotované prodeje aut výměnou za staré) jej přenesli na další produkty.
Přesné statistiky vánočních a povánočních nákupů budeme znát na konci ledna, tedy při nejbližších statistikách maloobchodních tržeb.
Petr Hlinomaz