Za kulisy událostí - Bylo měsíc po volbách a vláda sestavená Milošem Zemanem měla jisté, že brzy skončí. Ministr průmyslu Jiří Cienciala ale právě v této době odsouhlasil obchod, při kterém spící státní firma překvapivě nakoupila domy za 300 milionů.
Insider včera popsal, jakou měl obchod dohru: odeslané peníze zmrazili protikorupční detektivové jako vysoce podezřelou transakci. Osm obchodních domů a činžáků s prodejnami, byty a kancelářemi v Ústí nad Labem a Liberci koupil s Ciencialovým souhlasem málo známý státní podnik ČPP Transgas, který jen spravuje nedobytné zahraniční pohledávky z éry socialismu. A který takto nikdy nemovitosti nenakupoval. Cienciala se o tom nechce napřímo bavit. Když uslyšel, kdo mu volá, rovnou mobil předal své spolupracovnici. „Je to dobrý záměr, při kterém dojde ke zhodnocení majetku,“ tvrdí exministrova mluvčí Jana Dronská.
Nic jsem neschválil, diví se Kuba
ČPP Transgas, podnik o jedenácti zaměstnancích, se loni v dohodl s realitní firmou Amádeus Real, že od ní koupí osm domů – například obchodní dům Sever v centru Ústí nad Labem nebo tři budovy v historickém jádru Liberce. Oficiální vysvětlení zní, že si tak podnik chtěl uložit volné peníze z prodeje zbytkového majetku – hlavně pozemků.
Obchod si začala státní firma připravovat už na podzim roku 2012, kdy předmět podnikání rozšířila o realitní činnost – prý po odsouhlasení tehdejším ministrem Martinem Kubou (ODS). „Schvaloval hlavně tu koncepci ČPP Transgas a souhlasil s úpravou statutu a zakladatelské listiny,“ říká ředitel podniku Jan Švábenický. Kuba si na žádný souhlas nepamatuje. „To se asi muselo řešit na úrovni úředníků. Nevzpomínám si, že bych schvaloval nějakou koncepci,“ diví se Kuba.
Finální podpis, po němž ředitel podniku domy koupil, přidal loni 27. listopadu ministr Cienciala. Přes mluvčí vzkazuje, že ho přesvědčily posudky o výhodnosti investice. „Máme to schváleno ministrem,“ připomíná ostatně i ředitel Švábenický. Obhajoby sporného nákupu nemovitostí se tak opírají jedna o druhou: ředitel státní firmy poukazuje na souhlas ministra, ministr zase na expertizy podniku, podle nichž mu domy vydělají peníze. „Pan ministr v tom neviděl nic podezřelého,“ říká mluvčí Dronská.
„Pan ministr to nevěděl“
Kriminalisty podle informací Insideru zarazil průběh obchodu. Vlastník Amádeus Real vložil domy do jiné své akciovky, kterou pak koupil státní podnik ČPP Transgas. Ovšem ne napřímo, ale přes tak trochu tajemného prostředníka, který za to dostal několikamilionovou provizi. Jde o Pavla Trocha, podnikatele v realitách a bývalého člena vedení Amádeus Real. „Nemám, co říct,“ tají svou roli. Na otázky nechce odpovídat ani současný management Amádea Real. „Ne, o prostředníkovi pan ministr nevěděl,“ ujišťuje Ciencialova mluvčí.
Další podezření souvisí s cenou. Státní podnik si údajně dokázal vyjednat slevu až patnáct procent. Jenže i tak jsou ceny domů podle několika realitních makléřů oslovených HN o víc než třetinu nadsazené. A stejně tak pochybují, že podnik na pronájmu domů vydělá.
„Investorů je málo a tvrdě tlačí na cenu,“ popisuje situaci na severočeském trhu Jolana Šulcová z ústecké realitky Era. Ve většině domů přitom jsou volné prostory – například v komplexu v Masarykově ulici v Ústí je volné téměř celé jedno patro, ve zbylé části je pouze vietnamská restaurace a levný textil. „Černé svědomí nemám. Myslím, že výnos z těch nemovitostí byl dobře promyšlený,“ opakuje ředitel ČPP Transgas Švábenický.
Policisté přesto pracují s verzí, že do státního podniku, který není známý, a tudíž ani na očích, někdo převedl budovy proto, aby je pak levně získal. A nebo že měla transakce pomoci hlavně prodávajícímu Amádeu Real, pro nějž už domy nebyly zajímavým byznysem.
Aktivity ČPP Transgas a Amádea Real se protnuly už v roce 2008. Tehdy ministerstvo průmyslu změnilo plány, podle nichž měl Amádeus Real získat budovy v Praze. A za neuskutečněný obchod pak státní ČPP Transgas firmě vyplatil stotřicetimilionové odškodnění.
Vojtěch Blažek