Co lze očekávat po předčasných volbách u daně z příjmů fyzických osob a celkové daňové zátěže občanů?
Byznys – Po předčasných volbách Česko postoupí v tabulce evropských zemí mezi státy, jejichž občané odvádí státu víc peněz. Jak přesně politici zahýbají s daněmi fyzických osob či zdravotním a sociálním pojištěním, je ještě obtížné predikovat, ale základní konstatování už je jasné: celkové daňové zatížení půjde směrem vzhůru.
Pohled jednotlivých politických stran na zdanění občanů se samozřejmě výrazně liší. Některé jej mají za stěžejní volební téma, jiné ne, alespoň prozatím.
Tady je rychlý abecední přehled nejdůležitějších stran:
ANO 2011 – Zdanění fyzických osob není tématem kampaně.
ČSSD – Ano. Slibuje progresivní zdanění vyšších příjmů (nad 100 tisíc měsíčně).
KDU-ČSL – Není zatím tématem kampaně.
KSČM – Ano. Podobně jako ČSSD progresivní zdanění vyšších příjmů (nad milion korun).
ODS – Ano. Slibuje, že se nezvýší celková daňová zátěž.
SPO Zemanovci – Ano. Slibuje progresivní zdanění vyšších příjmů.
Suverenita – Není zatím tématem kampaně.
TOP 09 – Ano. Podobně jako ODS slibuje, že nezvýší celkovou daňovou zátěž.
Věci veřejné – Ano. Slibuje, že se nezvýší celková daňová zátěž.
Strana zelených – Zatím není tématem kampaně.
ČSSD jako strana momentálně s největším volebním potenciálem je připravena prosazovat návrat k hrubé mzdě jako základu daně. A především slibuje znovuzavedení výrazného progresivního způsobu zdanění příjmů. Sociální demokraté navrhují zavést zdanění 38% u měsíčních příjmů nad 100 tisíc korun.
ČSSD není v tomto postoji sama. I když se názory v podrobnostech u KSČM nebo Zemanovců liší – takže případná výsledná podoba může být trochu jiná –, vývoj zdanění příjmů by u nás mohl vypadat tak, jak je zkratkovitě a schematicky zachycuje tabulka č. 1).
Evropský kontext
Způsoby zdanění příjmů fyzických osob se v jednotlivých evropských zemích výrazně liší. Ve vyspělých zemích existují komplikovanější vzorce pro výpočet daně a jsou velké rozdíly v nastavení sazeb. Proto v rámci srovnání používáme lépe vypovídající parametr: celkovou míru zdanění.
Obsahuje v sobě nejen zdanění příjmů sazbou daně z příjmů, ale i například povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění. Podle údajů organizace Eurostat se pohybujeme zhruba někde uprostřed (viz tabulka č. 2).
Je zřejmé, že po volbách Česko v této tabulce poskočí výše.
Petr Hlinomaz
Ve včerejším vydání Insideru jsme popisovali, co se po volbách stane s daněmi z příjmů velkých firem.