Byznys – Prý jde o nejlepší dubnové výsledky státního rozpočtu od roku 2000, tvrdí ministerstvo financí. Ve skutečnosti jsou čtvrté nejhorší.
Dubnové výsledky rozpočtu jsou přitom první bilancí, podle níž lze předpovědět rozpočtové výsledky za celý rok.
Ministerští úředníci se pochválili za to, že dubnový schodek dosáhl pouze 16,5 miliardy korun. V novém tisíciletí to nebylo nikdy lepší s výjimkou roku 2000, kdy schodek nepřekročil pět miliard.
Úplně jinak vypadá bilance, když se z příjmů odečtou evropské dotace. Česko už letos inkasovalo 62 miliard, bez těchto peněz by dubnový schodek dosáhl 80 miliard. Horší byl pouze v krizových letech 2009–2011.
Z toho jde logicky odvodit, že pokud se v příštích měsících bilance nezlepší, letošní schodek znovu těsně překročí hranici 100 miliard.
Státní rozpočet totiž pro dotace slouží pouze jako průtokový ohřívač. Všechny peníze, které ministerstvo inkasuje z Bruselu, proplatí za dokončené projekty. To se letos zatím nestalo, jak ukazuje celková bilance výdajů na investice, které zatím nepřekročily 25 miliard.
Škrty namísto daní
Nepříznivé dubnové výsledky způsobila trvalá bolest státního rozpočtu, nízké daňové příjmy. Za duben se vybralo jen 58 miliard, o 13 miliard méně než loni. Proto je celková bilance za první čtyři měsíce horší než loni, i když se v lednu a únoru naopak na daních vybralo víc než kdykoli předtím.
Letošní dubnové výsledky se tak drží v mantinelech posledních sedmi let, kdy rozpočtové příjmy v prvních čtyřech měsících sice vždy přesáhly 270 miliard, nikdy ale nepřekročily hranici 290 miliard.
Snižování rozpočtových schodků tak zajišťuje pouze zmražení výdajů pod částkou 1,167 bilionu korun, kterou stát utratil v roce 2009. Ministr financí Miroslav Kalousek se drží stejné metody i letos a za čtyři měsíce utratil méně než ve stejném období minulého roku.
Nevypočitatelná DPH
Potíže s výběrem daní připouštějí ve své analýze i ministerští experti. Připomínají, že k největšímu výpadku došlo u daně z přidané hodnoty, které se v dubnu vybralo proti loňsku o osm miliard méně. „Došlo k přesunu vyššího měsíčního inkasa do měsíce února a března na úkor měsíce dubna, kdy se kumulovaně vypořádává povinnost měsíčních i čtvrtletních plátců,“ upozorňují experti a dodávají, že se potíže s DPH vyjasní v červnu.
Daň z přidané hodnoty však není při dubnovém výsledku výjimkou. Proti loňsku se hůře vybírala daň z příjmů od firem i živnostníků, klesá také hlavní daňová položka, sociální pojistné.
Za první čtyři měsíce se na pojistném vybralo 119 miliard, to je o dvě miliardy nižší částka než například v roce 2009. Po započtení inflace jde o reálný pokles ve výši 10 procent.
Petr Holub