Objev dne – Ředitel Nemocnice Na Homolce Michal Šetlík svolal nedávno zaměstnance a oznámil, že na neomezenou dobu ruší výplatu prémií. Důvodem byla podle zdrojů Insideru zpráva od zdravotních pojišťoven, že žádají nazpět 350 milionů ze záloh poskytnutých nemocnici v minulých dvou letech.
Výpadek v řádu stovek milionů významně ohrožuje financování i tak velké nemocnice, jakou je Homolka s ročním obratem 3,5 miliardy. Může například způsobit zpoždění při proplácení faktur o tři měsíce až půl roku.
Naposledy se do podobných potíží dostala krajská nemocnice v Novém Jičíně. Moravskoslezský kraj zaplatil v roce 2011 její dluhy a pak ji na dvacet let pronajal soukromé společnosti Agel.
Zálohy ředitele Dbalého
Informaci o výpadku 350 milionů získal Insider od jednoho ze zaměstnanců, kterého nemůže jmenovat, neboť by to ohrozilo jeho pracovní pozici. Pravdivost informace však nepopřela jak samotná nemocnice, tak ministerstvo zdravotnictví a ani zdravotní pojišťovny.
Konkrétně ředitel Nemocnice Na Homolce Michal Šetlík potvrdil, že musí pojišťovnám vrátit 110 milionů za rok 2011. Pojišťovny podle něho chtějí peníze zpátky, protože jeho předchůdce ve funkci ředitele Vladimír Dbalý domluvil příliš vysoké zálohy a nemocnice pak neodvedla tolik výkonů.
„Nemocnice Na Homolce s touto vratnou zálohou ve svém hospodaření počítá a uhradí ji v řádném termínu,“ naznačuje ředitel, že proplácení faktur se kvůli tomu nebude zpožďovat. „Platíme v řádných termínech,“ upozorňuje.
K vyúčtování záloh od pojišťoven za rok 2012 pak ředitel jen uvedl, že Homolka jej nemá oficiálně k dispozici.
Ještě budeme jednat
Ani největší pojišťovna VZP neodmítá informaci, že Homolka dostala žádost o vrácení částky v řádu stovek milionů. Mluvčí Oldřich Tichý však nechce tuto informaci ani potvrdit.
„Vyúčtování za rok 2012 v těchto dnech teprve rozesíláme, a nebudeme tedy zveřejňovat, jaké jsou výsledky u jednotlivých zařízení. Přijde nám fér, aby nemocnice byly informovány jako první,“ vysvětluje Tichý s tím, že ještě nejde o oficiální čísla. „Naše vyúčtování je pouze podkladem pro další jednání a neznamená to, že nemocnice budou muset požadovanou částku vracet v plné výši,“ dodává.
Zhruba stejným způsobem odpovídají také zástupci dalších pojišťoven.
Údaje o tom, že státní Nemocnice Na Homolce musí vrátit 350 milionů, nezpochybňuje ani mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Připomíná pouze, že ministerstvo nemůže zadluženému ústavu pomoci: „Nedisponujeme takovými nástroji, které by ovlivnily současný stav závazků nemocnic a s tím spojené cash-flow.“
Privatizace zdarma
Nečekané závazky ve výši desetiny ročního obratu připomínají už zmiňovaný příběh severomoravské nemocnice v Novém Jičíně, která během let 2008–2010 nasbírala dluh ve výši 172 milionů korun. Relativně šlo o vyšší částku než v případě Homolky, protože roční obrat novojičínského ústavu dosahoval pouze osmi set milionů.
Dvousetmilionový dluh a hlavně vyhlídka, že se bude dále prohlubovat, vedly moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase k radikálnímu kroku a nemocnici fakticky zadarmo privatizoval. Zbavil příspěvkovou organizaci dluhů a pak ji na dvacet let pronajal zdravotnickému řetězci Agel. Koncern miliardáře Tomáše Chrenka platí nájemné ve formě každoroční desetimilionové investice.
Homolka má s Novým Jičínem společnou i praxi, při které předává část svých aktivit cizím firmám. Nový Jičín se propadl do dluhů poté, co předal nejvýnosnější provozy, konkrétně radioterapii, laboratoře a patologii, soukromým společnostem z koncernu Agel. Homolka předala partnerům dialýzu ledvin a běžné provozy včetně nákupu zdravotnického materiálu, skladů a ekonomického úseku.
Petr Holub