Málo známá firma skupuje ve velkém dluhy nemocnic

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 12. 2013 14:32
Nový byznys společnosti Magellan raketově roste. Od jednoho milionu v roce 2009 se dostala už nad stovku milionů loni. Letos bude ještě výše
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Nový byznys společnosti Magellan, která skupuje pohledávky za českými nemocnicemi, raketově roste.

Situace zatím nepříliš známé firmy se v její prospěch začala výrazně měnit až v posledních dvou letech, kdy se tuzemské zdravotnictví propadlo do značných problémů a naprostá většina zařízení počítá finanční ztráty.

Dnes – zhruba šest roků od doby, kdy začala společnost Magellan v České republice působit – drží pohledávky v objemu stovek milionů korun. A mezi její klienty patří i ti největší hráči – fakultní nemocnice.

"Jsme určitě v bdělosti, protože by to samozřejmě mohlo znamenat nějaké ovlivnění," komentoval aktivity firmy pro Insider ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Magellan se na tuzemském trhu dostal k pohledávkám více než 70 ze 150 nemocnic. Obavy, že by chtěl některé z nich převzít, jsou však podle ministra Holcáta předčasné a odmítají je i zástupci firmy.

"Není naším cílem provozovat zdravotnická zařízení, kapitálově do nich vstupovat či umožnit takový vstup třetím osobám," prohlásil obchodní ředitel Magellan Petr Formánek.

Magellan je dcerou stejnojmenné firmy v Polsku, která je po 12 letech působení na tamním trhu označována za lídra ve zdravotnických finančních aktivitách. V prvních třech čtvrtletích letošního roku firma vykázala zisk téměř 28 milionů zlotých (asi 185 milionů korun) a její aktiva se zvýšila o 24 procent.

Zástupci firmy tvrdí, že jejich byznys je založený na tom, aby získali co největší objem pohledávek. Magellan půjčí zdravotnickému zařízení peníze, zaručí se dodavatelům za splacení faktur, případně od nich přímo odkoupí pohledávky nemocnic po splatnosti.

S jednotlivým zařízením pak má firma nastavený splátkový kalendář na rok či dva. "Naše angažovanost ve všech nemocnicích může být pouze do určitého objemu tak, že mají prostor hradit závazky a provozovat činnost. Když neplatí, vždy jednáme a jednáme," řekl Formánek.

Ministerstvo zdravotnictví nenechává růst skoupených pohledávek úplně v klidu. Holcát se již sešel s vedením české pobočky této firmy. Zjišťoval jejich plány a zároveň se jeho úřad obrátil na nemocnice, které spravuje, s dotazem, která z nich už s Magellanem spolupracuje.

Většina nemocnic Holcátovi napsala, že jejich pohledávky tato finanční firma nevlastní. Další, mezi nimiž jsou i nemocnice fakultní, tuto spolupráci potvrdily. "Je to v objemu desítek milionů korun. Nezdá se, že by to bylo výrazně dramatické," podotkl Holcát.

Firma ještě v roce 2009 podle dokumentů, které zveřejnila v obchodním rejstříku, držela dluhy ve výši 1,1 milionu korun, o rok později to bylo 14 milionů, předloni 63 milionů a loni již 146 milionů.

O jakou částku půjde letos, nechce Magellan říct. Formánek pouze řekl, že se bude celkový objem pohybovat v řádu stovek milionů korun. "Náš model je založený na postupném navyšování obratu podle potřeb nemocnic," prohlásil Formánek. Za jakých konkrétních podmínek pohledávky skupují, ale s odkazem na obchodní tajemství a know-how firmy sdělit nechce.

Podle informací deníku Insider drží firma dluhy hlavně krajských a menších nemocnic. Jde například o zdravotnická zařízení v Kladně, Klatovech, Zlíně nebo Třebíči.

Třeba v případě kladenské nemocnice Magellan získal pohledávky za 22 milionů korun. "Jedná se o řízený proces odkupu proto, aby nedocházelo k živelným odprodejům bez vědomí nemocnice," tvrdí ekonomický náměstek ředitele Jaroslav Pokorný.

Insider zjistil, že až na malé výjimky držela nebo drží společnost dluhy i bezmála všech devíti fakultních nemocnic. A to buď s jejich vědomím, nebo bez něj.

Právě bez vědomí motolské nemocnice došlo k tomu, že jeden z jejích dodavatelů předprodal fakturu právě firmě Magellan. "Nechtěl čekat na dohodnutou splatnost," zdůvodnil ekonomický náměstek Jiří Cihař s tím, že ji ale motolská nemocnice již uhradila.

Počet klientů roste firmě Magellan i proto, že před několika týdny obeslala všechny české nemocnice s nabídkou svých služeb. "Setkali jsme se s tím, ale přišlo mi podezřelé, že své služby nabízí bezplatně," řekl Insideru ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus s tím, že nabídku spolupráce ale nakonec odmítli.

České zdravotnictví je v posledních letech ve výrazném propadu a vedení jednotlivých tuzemských zařízení očekávají finanční problémy i v roce 2014. Byznys takovýchto firem tak čeká další boom.

Radek Nohl

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy