Za kulisy událostí – Na tento týden se v zákulisí vlády chystala půl roku dohadovaná a odkládaná schůzka. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se měl sejít s ministrem průmyslu Martinem Kubou, aby si vyjasnili, zda mají lidé z Kubova úřadu dostat místa na ambasádách a jak mají kvůli exportu ovlivňovat českou diplomacii.
Události ale zařídily, že z ní pravděpodobně nic nebude. „Měli jsme v plánu se s panem ministrem (Kubou) potkat, ale nevím, jestli se sejdeme, když na mě zaútočil v souvislosti s projevem pana premiéra,“ řekl deníku Insider Karel Schwarzenberg.
Je to jen další příklad, že Nečasův pondělní projev o Pussy Riot a „dalajlámismu“, který pronesl k exportérům, nemá jen mezinárodní dosah, ale dopadá na praktickou domácí politiku.
K tomu je zajímavé říci, že informace o schůzce Schwarzenberga s Kubou kolovala zákulisím už minulý týden. A mimochodem i to, že proslov, který zpochybňuje dvacet let trvající tradici české diplomacie, si napsal Nečas sám – to potvrzuje Insideru několik zdrojů z premiérova okolí.
Ve sporu mezi ministry jde o export v hlavní míře. Kuba se od nástupu do vlády snaží zvrátit dohodu, kterou si Schwarzenberg vymohl na jeho předchůdci Martinu Kocourkovi. Díky ní kníže mohl ze „svých“ ambasád vyprovodit obchodní rady nominované MPO a nahradit je svými diplomaty.
Jenže Kuba podporovaný premiérem Nečasem chce „své“ obchodní rady zpět. Ministerstvo je má navíc vybavit diplomatickým pasem, který přináší značné výhody a otevírá dveře k vlivným lidem, kteří právě v zemích zmíněných premiérem (v Číně a Rusku) mají byznys pod palcem víc, než by ho měli v západních demokratických státech.
„Pro mě je ideální představa obchodního přidělence s nějakým diplomatickým pasem,“ řekl Martin Kuba už v únoru v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz a nyní po premiérově proslovu vyzývá k novému pojetí české zahraniční politiky.
„Jako ministr průmyslu mohu říci, že bychom o vztahu ČR k některým zemím měli ve vládě začít rychle a seriózně diskutovat. Přímo tady na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně již druhý den při osobních rozhovorech s exportéry cítím, že některé zahraničně-politické postoje našim exportérům skutečně vadí a komplikují jim přístup na zahraniční trhy,“ citovala média Kubu.
Černínský palác zatím MPO potutelně nabízel, aby se jeho lidé jako kdokoli jiný přihlásili do výběrových řízení na diplomatické posty.
K tomu všemu nyní kvůli obsazení ambasád nepanují ideální vztahy ani mezi ministrem Schwarzenbergem a prezidentem. Na ministerstvu zahraničí se totiž ladí poslední střídání velvyslanců, do něhož bude pomalu končící Václav Klaus mluvit.
Už delší čas se mluví o tom, že post velvyslance ve Vatikánu by rád získal prezidentův šéf protokolu Jindřich Forejt, jenže zatím narazil na nesouhlas Schwarzenberga.
Diplomatické angažmá nezískal ani bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, jehož k Hradu váže někdejší post šéfa tamní vojenské kanceláře. Nakonec se stal náměstkem na ministerstvu obrany u Alexandra Vondry.