Koalice kalkuluje cenu za „nové“ státní úředníky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 2. 2014 15:18
Nový služební zákon totiž změní platové tarify a celý způsob odměňování úředníků.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Koalice se pustila do reformy státní správy a krom jiného počítá, na kolik tato změna přijde. Nový služební zákon totiž změní platové tarify a celý způsob odměňování úředníků.

Experti zasvěcení do přípravy služebního zákona zatím odhadují, že reforma státní správy přijde ročně státní kasu o něco kolem 5 miliard korun víc než dosud.

„Těch pět miliard je hrubý odhad," řekl Insideru člověk velmi dobře obeznámený s vyjednáváním o novém služebním zákoně.

Politici ani experti totiž přesně netuší, kolik úředníků bere nyní smluvní platy zavedené ministrem Drábkem (budou se rušit), ani kolika úředníků se vůbec nový služební zákon bude týkat (například zda se jeho režimem bude řídit i NKÚ, nebo ne).

Změny by přitom měly nastat poměrně rychle – podle představ ČSSD už v příštím roce, podle ANO v roce 2017.

To jen pro příklad, proč se „cena“ státní reformy zatím pohybuje jenom v hrubých rysech.

Odměny a příplatky

„Platy ve státní správě by měly stoupnout zhruba o 25 procent a změnit by se mělo celé odměňování,“ říká už citovaný expert podílející se na přípravě reformy.

Jen pro představu – nyní činí náklady na jednoho úředníka včetně všech odvodů 1 až 1,5 milionu korun ročně. Služební zákon se bude týkat zhruba 80 tisíc úředníků.

Zároveň by reforma měla zrušit ve státní správě už zmiňované smluvní platy a také takzvané "platové rozpětí", které umožňovalo nezapočítávat část odsloužených let a tím plat déle sloužícího úředníka zbrzdit.

Jak už Insider psal, v návrhu platových podmínek pro „nové“ úředníky je i to, že roční odměna úředníka nesmí překročit 20 procent ročního příjmu, což znamená, že horentní odměny v řádu statisíců korun, jaké jsme poznali v minulých letech a ještě i v éře Rusnokovy vlády, by se měly stát minulostí.

Na druhou stranu se koalice zatím pře o takzvaný "příplatek pro zvláštního specialistu", jak jej prosazuje hnutí ANO a o kterém už Insider také psal (hnutí ANO tehdy udiveným koaličním partnerům předložilo dokonce už paragrafované znění zákona, kde prosazovalo zvláštní plat pro "specialisty" mimo jakékoliv tabulky platící pro úředníky).

2016? Nebo až před volbami?

Od toho se odvíjí další sporný bod – a to je datum, odkdy začnou nové poměry ve státní správě komplexně platit.

Zatímco ČSSD nyní chce, aby služební zákon vstoupil kompletně a v plné šíři v platnost s koncem roku 2016 (budou složeny úřednické zkoušky a vstoupí v platnost nové platové tarify), hnutí ANO – také zatím – prosazuje až konec roku 2017 (paradoxně tedy až koncem volebního období této vládní koalice, ve volebním roce do Sněmovny, pokud budou volby v řádném termínu).

Právě tím by se rozjezd zpomalil, a náklady by se tudíž rozložily do dvou let.

Kdo bude ten „představený“

Kromě platů pro specialisty a termínu kompletního dotažení reformy, včetně zavedení nových platů, je třetí klíčovou věcí "překlopení" stávající státní správy do nového modelu.

Z návrhu, který má Insider k dispozici, vyplývá, že napříště by hierarchie státní správy měla vypadat takto:

Na vrcholu státní správy by stál generální ředitel (jakýsi "sir Humphrey" ze seriálu Jistě, pane premiére), pod ním státní tajemníci jednotlivých ministerstev, pak vedoucí pracovníci – pro které se vytváří nový pojem "představení" – a nakonec řadoví úředníci.

Zatímco ANO podle informací Insideru prosazuje automatické překlopení všech vedoucích pracovníků – tedy všech ředitelů odborů či vedoucích oddělení – do kategorie "představení", ČSSD chce na "představené" vypisovat výběrová řízení, kterých by se mohl účastnit jakýkoliv úředník. Jinými slovy: zda se novými představenými stanou automaticky titíž vedoucí pracovníci, které si teď na ministerstvech mohou strany současné koalice – ČSSD i ANO – ještě najmenovat.

Kromě toho se ještě lídři koaličních stran budou muset shodnout, koho všechno pod služební zákon zahrnout (NKÚ ano/ne), kdo všechno bude moct jmenovat a propouštět úředníky či zda vůbec zavádět úřednickou zkoušku pro všechny (ANO ji nechce, ČSSD a KDU-ČSL ano).

"I to je paradox. Už úřednickou zkoušku máme. Jen by ji jinak pojmenovali a třeba i předělali," uzavírá zdroj Insideru.

Jan Němec

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy