Zahraničí – Kanadský výrobce mobilů BlackBerry jde od jednoho neúspěchu k druhému, hlásí v posledních letech vlastně jen ztráty, propouštění a možný prodej sebe sama.
Ale možná přichází zvrat, který vdechne druhý život už odepisované firmě, považované v oboru za nenávratně zaostávající za konkurencí, jako jsou Samsung nebo Apple.
Kanadskou pýchu patrně zachrání před zánikem američtí daňoví poplatníci. Ministerstvo obrany USA uzavřelo s BlackBerry kontrakt na vybudování chráněné sítě pro provoz armádních tabletů a mobilních telefonů.
Až 98 procent všech zařízení používaných zaměstnanci Pentagonu má tuto síť využívat. Půjde o přibližně osm tisíc přístrojů.
Po měsících a letech katastrofálních zpráv a zejména po velmi špatném roce 2013 je to pro kanadskou společnost něco jako malý zázrak.
A naděje na zastavení strmého sestupu. V roce 2008 měla tržní hodnotu 83 miliard dolarů, nyní kolem 3,5 miliardy dolarů.
Loni oznámila propuštění více než čtyř tisíc zaměstnanců, tedy přes třetinu celkového stavu.
V listopadu BlackBerry zrušila plán na vlastní prodej a zkusila spojení s tchajwanskou společností Foxconn. Z této spolupráce má vzejít levný mobil pro méně náročné trhy v Asii. Hledají se cesty, jak snížit výrobní náklady, a nový šéf John Chen ještě na začátku roku říkal, že v lepším případě se BlackBerry vrátí k zisku až v roce 2016.
Nejde jen o čísla. Loni se na amerických sociálních sítích šířila slova údajně nejmenované celebrity, že ještě má BlackBerry, ale stydí se ho na veřejnosti nebo při společenských událostech vyndat z kabelky, aby nebyla považována za „absolutně mimo.“
Šlo samozřejmě o vtip, ale ilustroval situaci, do které se někdejší průkopník chytrých mobilů dostal. Připomíná to portál Yahoo!, který nyní usilovně dohání roky, kdy rostla propast mezi jeho zisky a tím, co vydělal hlavní konkurent Google.
Nezamýšleným reklamním poutačem BlackBerry nadále věrně zůstává americký prezident Barack Obama. Na rozdíl od mnoha jiných klientů zůstává přístroji od kanadské firmy věrný, a dokonce zdroje z jeho okolí tvrdí, že je na něm závislý a nedokáže si bez něj svůj život představit.
V prosinci americký prezident řekl, že „iPhone nemůže mít z bezpečnostních důvodů“. Ti, kteří rozhodli o kontraktu pro Pentagon, patrně tento názor sdílejí.
MARTIN NOVÁK