Jít, nejít do kina: O scenáristické impotenci Jiřího Menzela

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 10. 2013 12:18
Stručné recenze nových českých snímků „Jako nikdy“ a „Donšajni“.
Foto: Tomáš Kunc

Donšajni

Režie: Jiří Menzel

Obsazení: Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Jiřina Jirásková, Ivana Chýlková ad.

Co říká distributor: Oscarový režisér Jiří Menzel se po sedmi letech vrací na plátna kin s prostopášnou komedií o vášni k životu, hudbě a k ženám. Komedie Donšajni odhalí divákům svět opery zbavený pozlátka a přinese příběh o lásce a zklamání, o hudbě a milování a o celoživotní slabosti pro operní pěvkyně. To vše s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy.

Verdikt: Nejít

Nový film Jiřího Menzela není špatný proto, že by se český filmařský klasik nějak zpronevěřil svému pohledu na svět nebo se pokrytecky snížil na úroveň lidových mas. Donšajni – komedie z operního prostředí – jsou špatní právě proto, že jsou upřímným komentářem oscarového režiséra ke světu kolem nás.

Fiasko je o to hlubší, že Menzel jako autor si tentokrát scénář napsal sám a nemohl se opřít o berličku Hrabalovy předlohy nebo nějakého jiného literárního díla. Donšajni ukazují jeho současný mentální obzor, který se skládá dílem ze zastydlého sexismu, zvláštní směsi kulturního elitářství a odporu k avantgardě a zapšklé kritiky volného trhu.

Na pováženou je také režisérův pohled na vztahy mezi muži a ženami. Postava hlavního hrdiny, operního režiséra Vítka, svádí svými cynicko-ironickými poznámkami k tomu, aby ho člověk považoval za svého druhu Menzelovo alter ego. Menzel ho profiluje jako jakéhosi chcípáckého nadsamce, kterému všechny ženy v souboru nadšeně lezou do postele. Není ale vůbec jasné, co by na muži stíhaném hexenšusem, který se na zkouškách při divadle často hrbí v bolestivém předklonu, všechny ty mladé krásky viděly... Leda bychom je všechny klasifikovali jako mrchy, které těží ze své pozice atraktivního sexuálního objektu.

Nikterak originální příběh má v sobě potenciál alespoň pro gagy těžící ze záměn a z faktu, že některé postavy nevědí to, co jiné. Ale výsledkem scenáristické impotence je skutečnost, že film nedokáže z většiny svých tajemství nic vytěžit a prostě je v jeden okamžik doslovně prozradí.

Bohužel – člověk po zhlédnutí Donšajnů získá dojem, že desítky milionů investované do Menzelova filmu by určitě bylo společensky prospěšnější vložit někam úplně jinam.

...

Jako nikdy

Režie: Zdeněk Tyc

Obsazení: Petra Špalková, Taťjana Medvecká, Jiří Schmitzer, Marek Němec ad.

Co říká distributor: Konec léta ve filmu "JAKO NIKDY" znamená zároveň konec života. Vladimír Holas umírá. Kdo je Vladimír Holas? Malíř, sochař a pedagog okresního významu. Namaloval spoustu krásných obrazů – ale ne tak skvělých, jak si přál. Nebyl ve straně, nebyl ve Svazu výtvarných umělců, nezaprodal se minulému režimu. Dům v krásné krajině je jeho poslední útočiště, smrt je nevyhnutelná a on nechce umřít v odcizené nemocnici. Chce se skácet vestoje, tak jak žil. Pro tento komorní film jsou klíčové tři postavy, vedle hlavního hrdiny jsou tu dvě ženy: Karla, asi pětatřicetiletá, je svému životnímu partnerovi něčím podobná: malířka, bohémka, pro ostrá slova nejde daleko. Kontrastní k těm dvěma je Jaruna, vdaná asi pětapadesátiletá žena, zdravotní sestra. Kdysi byla milenkou pana malíře. Tato trojice vede marný boj se smrtí, bojují sami se sebou a současně mezi sebou - což přináší každému z nich určité očištění.

Verdikt: Jít

O stavu české kinematografie něco vypovídá, když se film Zdeňka Tyce Jako nikdy jeví bezmála jako zjevení. V záplavě komerčních produktů plných product placementu na straně jedné a ambiciózních narcistických nedodělků na straně druhé představuje tenhle film typ podívané, která se už v Česku pro kina v podstatě nenatáčí: komorní psychologické drama, které staví na pečlivě prokreslených charakterech a skvělých hereckých výkonech.

Film o umírajícím malíři není založen na žádných líbivých nebo podbízivých motivech. Je dost znát, že scenáristka Markéta Bidlasová je divadelní dramatička a dramaturgyně. Příběh tří hlavních a několika vedlejších postav si lze docela dobře představit jako divadelní hru.

Režisérovi vyšla víra v to, že neokázalé téma je natolik nosné, že obstojí i bez sentimentu a citového vydírání. I když vypráví o věcech depresivních, koření své vyprávění i jemným humorem.

Schmitzer, představitel malíře Holase, je impozantní zjev, a když ironicky seřve svého syna Tomáše a vynadá mu do zbabělců, stačí tahle jedna scéna, aby člověk pochopil, jakou celoživotní frustraci a potlačovanou nenávist si syn z výchovy svého otce odnesl.

Skvěle ovšem Schmitzerovi sekundují obě ženy. Obzvlášť Petra Špalková je jako Karla naprosto přesná do těch nejmenších detailů gest a mimiky. Jestli nikdo z tohoto trojlístku nezaboduje na jaře na Českém lvu (nebo jak se ceny budou nově jmenovat), lze to už teď považovat za nespravedlnost.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy