Za kulisy událostí – Měla to být rarita za 90 milionů korun. Mezonetový byt na téměř 300 metrech čtverečních, výrazný architektonický prvek v 8. a 9. patře zadního traktu domu U Myšáka.
Společnost Eukaryota, současný majitel, si ho pořídila za 56 milionů. Dovnitř se bez majitele nedostanete, ale i neúplným pohledem dovnitř je vidět, že tu je stále elektřina vyvedená ze zdí jen kabely a že betonová podlaha prosvítá zpode dveří. Signál, že „superbyt“ je dodnes prázdný.
Kdo je jeho pravým vlastníkem, to patří mezi tajemství pražské vyšší společnosti, která nejsou oficiálně potvrzena.
Pražští politici stejně jako lobbisté či lidé, kteří jsou v domě pravidelnými obyvateli, shodně říkají, že jde o další nemovitost nejznámějšího obyvatele domu Romana Janouška. Avšak jméno muže, které je v posledním více než roce skloňováno především v souvislosti s policejním vyšetřováním, na oficiálních listinách související s firmou Eukaryota nebo dokonce s bytem není.
Pavouk pěti
Podle obchodního rejstříku je Eukaryota dceřinou společností firmy NVT Development, založené v roce 2007 na klíč. Od roku 2011 ji vlastní Zdeněk Machálek, jehož současná adresa zní Santa Clarita, Kalifornie. Eukaryotu získal v listopadu 2012 od kyperské společnosti Natland Private Equity LTD.
Do pavouka firem, které NVT Development rovněž vlastní, patří pět společností, které spojuje kromě jména majitele skutečnost, že je NVT Development koupil v průběhu druhého pololetí roku 2012 od společnosti Prominecon Holding, dříve Navatyp. Ta podle vlastních internetových stránek patří k investiční a finanční skupině Natland Group.
Jednou z těch pěti je například společnost Projekt Hotely. Machálek za ně podle dokumentů v obchodním rejstříku zaplatil 87 milionů korun a získal tak českokrumlovský čtyřhvězdičkový Hotel Gold a zámecký hotel Štekl, který se nachází v těsné blízkosti zámku Hluboká nad Vltavou.
Součástí balíku je i další známý projekt, tentokrát pražský. Machálkovi podle obchodního rejstříku patří společnost NVT Podolí. Jedná se o společnost, které dal Prominecon do vínku pozemky v parku Družba naproti pankráckým Arkádám.
Ty následně firma vyměnila s Prahou 4 za pozemky na Kavčích horách s výhledem na Vltavu. Kritici tvrdí, že radnice v této transakci přišla až o 33 milionů korun, ale zda je to skutečně tak, se Insideru nepodařilo ověřit.
Záhada Eukaryoty
Neúspěšné byly také pokusy Insideru kontaktovat vedení společnosti NVT Development, abychom zjistili, jaké jsou s bytem U Myšáka záměry. Na adrese v centru Prahy uvedené v obchodním rejstříku jsme opakovaně nikoho nezastihli. Firma tu má rezervována dvě místa pro auta, označenou schránku a zvonky. Z e-mailové adresy, uvedené na internetu, se žádost o vyjádření vrátila jako částečně nedoručená.
Tato informace přišla ze serveru mail.prominecon.cz, ale hned za ní Insider opět narazil. „Nemám povědomí, že bychom měli něco se společností NVT Development společného,“ uvedl Jaroslav Bartoš, právník Promineconu.
Mimochodem: Eukaryota znamená v terminologii přírodovědců veškeré organismy tvořené buňkami s jádrem ohraničeným jadernou membránou, s organelami (útvary uvnitř buněk se specifickými funkcemi), které jsou obdobou orgánů u živočichů.
Záhada Háva
Když už jsme u záhad luxusního komplexu ve Vodičkově ulici – největší byt není tou jedinou. Druhá se vznáší nad tím, zda U Myšáka vlastní byt vlivný zbrojař a přítel ministra Miroslava Kalouska Richard Háva. „Ještě před rokem tam bydlel, pak byl byt prázdný, nyní opět ožil,“ řekl Insideru zdroj obeznámený s poměry v domě.
Stejně jako v případě Janouška, Hávovo jméno na oficiálních dokumentech chybí. Dva byty tu vlastní společnost HTL Servis, jejímž vlastníkem je Capitex Import Export Limited se sídlem v Londýně.
Oba byty patřící HTL Servis jsou v 7. patře. Nejprve si společnost v roce 2008 pořídila 3+kk se třemi koupelnami a dvěma sklepními kójemi o rozloze 212 metrů čtverečních za 38,8 milionu korun, o rok později přikoupila 2+kk o rozloze 42,25 metru čtverečních s balkonem za 8,69 milionu korun.
Na obou smlouvách firmu zastupovala jednatelka Daniela Svobodová (letos v dubnu ji nahradil Dan Podpěra), která působila jako předsedkyně představenstva Elektrárny Úžín, kterou Richard Háva spoluzakládal.
Ve výroční zprávě společnosti uložené v obchodním rejstříku z roku 2005 se uvádí, že Daniela Svobodová působila v době, kdy Richard Háva vlastnil 51 procent společnosti, jako členka dozorčí rady.
Nepřímých indicií je více. Již zmíněná v Británii registrovaná Capitex Import Export Limited do roku 2010 podnikala s někdejší Hávovou vlajkovou lodí – společností Omnipol. Spoluvlastnily společnost Omniar.
Deník Insider se pokusil Hávu kontaktovat, jeho mobilní telefon je ovšem nedostupný.
Martina Machová