Kdo – Kde – S kým – Povolební situace v sociální demokracii a rezignace Michala Haška s Jeronýmem Tejcem opět přinesla do zákulisních úvah jméno, které mělo ve straně zvuk zejména mezi lety 1996 až 2006.
Třinecký exposlanec Radim Turek je sice veřejnosti znám z televizních záběrů, jež ho zachytily ve stavu pokročilé společenské únavy, v ČSSD však stále platí za vlivného straníka a bezpečnostního odborníka a někdejšího adepta na ministra obrany.
Insider nyní zaznamenal jeho jméno v úvahách souvisejících nejen s resortem obrany, ale také s dalším silovým resortem. „Ano, mluví se tu o něm jako o náměstku ministra vnitra,“ řekl Insideru zdroj ze severní Moravy, který je detailně obeznámen s tamní situací.
Informaci, že Radim Turek míří na vnitro, zaznamenal Insider i před nedělním ústředním výkonným výborem. Tehdy šlo o formulaci velmi obecnou, spíše v tom smyslu, že Radim Turek je náhradník Jeronýma Tejce, předvolebního garanta programu ČSSD v tomto resortu.
Samotný Radim Turek řekl, že oficiálně jej nikdo neoslovil. „Předbíháte událostem. Rozhodně se tyto personální věci neřeší a s nikým jsem o tom nemluvil,“ reagoval na dotaz Insideru. Na otázku, zda by vůbec měl o takové místo zájem, řekl, že jde o věci, které nejsou aktuální.
„Takových věcí už jsem slyšel, neberte vážně, pokud vám je někdo povídal,“ dodal, když se Insider ptal, zda své případné angažmá neprobíral s některými straníky „nevážně“.
Ať to dopadne jakkoli, jisté je, že po dvou volebních obdobích hvězda Radima Turka znovu stoupá.
Přitom v roce 2006 hlasovali spolustraníci o jeho vyloučení z ČSSD kvůli zakázce pro společnost ČEZ. Šlo o reakci na reportáž investigativců České televize, podle níž Radim Turek pomáhal v podnikání svému příteli Daliboru Mitrengovi. Zakázka pro ČEZ se následně ukázala jako nevýhodná.
Letos před předčasnými volbami se Radim Turek objevil na desátém místě kandidátky ČSSD v Moravskoslezském kraji. Do Sněmovny se nedostal, neboť ČSSD má na severní Moravě nakonec jen sedm poslanců a někdejší poslanec zůstal pro sněmovní lavice třetím náhradníkem.
Že má ve straně docela jiné postavení, však ukazuje fakt, že si mohl dovolit osobní kampaň, která byla jinak v ČSSD zakázána.
Radim Turek patří jednoznačně mezi příznivce předsedy Bohuslava Sobotky, jehož byl podpořit na nedělním jednání ústředního výkonného výboru – postával zde s transparentem „Sobotka – premiér – Třinec“.
V současné době Radim Turek působí v politice jako opoziční zastupitel v Třinci. Zde se významně angažoval v případě vyhlášky, která celoplošně zakazovala hrací automaty na území města. Turek sice tvrdí, že je proti hazardu (má to přeci i jeho strana ve volebním programu), nesouhlasí ale s celoplošným zákazem. A kroky tamní starostky považuje za populismus.
„Zastávali jsme stanovisko, že zákaz na území města to neřeší. Navrhovali jsme společný postup na úrovni kraje nebo vyvolat legislativní iniciativu,“ líčí spor o hrací automaty v Třinci.
Celoplošný zákaz podle něj způsobí, že gambleři jen budou jezdit do míst, kde hazard zakázaný není. „Když uděláte zákaz lokálně, jsem přesvědčen, že to naopak uškodí rodinám gamblerů. Protože ten člověk jim začne mizet jinam a nebudou vědět, kde ho mají hledat. Může mu to cestu ztížit, ale kdo je opravdu hráč, tak si cestu najde kamkoliv,“ argumentuje.
MARTINA MACHOVÁ