Byznys – Vedle mobilních telefonů Nokia nebo počítačové hry Angry Birds je jednou z nejznámějších finských značek Fiskars. Firmu nejdříve proslavily „oranžové“ nůžky a později sekyrky či kuchyňské nože.
Společnost, jejíž hlavní továrna leží jen pár kilometrů od stejnojmenné vesnice Fiskars (hodinu a půl jízdy od Helsinek), nyní slaví 365. výročí. To z ní dělá nejstarší firmu ve Finsku a jednu z nejstarších v Evropě.
Podnik se v současnosti také hodlá více zaměřit na asijský trh, kde hodlá prorazit s luxusním porcelánem.
Oranžová díky náhodě
K tomu, že se vlajkovým výrobkem Fiskars stanou právě nůžky s oranžovou rukojetí, dopomohla náhoda. V 60. letech firma vyráběla plastové nádobí v devíti různých barvách nazvané Fiskamin. Po několika letech ale jeho výrobu ukončila.
V roce 1967 se pak rozhodla uvést na trh novou verzi nůžek s umělohmotnou rukojetí. „Vedení se mělo rozhodnout, zda její barva bude černá, zelená nebo červená. Ve strojích na zpracování plastu však ještě zbyla oranžová barva z poslední sady nádobí Fiskamin,“ popisuje Max Alfthan, odpovědný za obchodní strategii Fiskars.
Ze strojů pak omylem vyjely oranžové rukojeti, které se ale designérům zalíbily. Vedení Fiskars se nakonec rozhodovalo jen mezi černou a oranžovou barvou, která vyhrála poměrem hlasů devět ku sedmi. Sázka na oranžovou se firmě vyplatila, díky nůžkám této barvy se firma postupně z lokální výrobny vypracovala až na celosvětově úspěšnou značku. A její nůžky patří mezi nejprodávanější na světě.
Vedle nůžek se v hlavním závodě společnosti vyrábějí také sekyrky, které dobře znají také čeští řemeslníci.
„Sekyrek není nikdy dost,“ prohlašuje šéf závodu Juri Aapola s tím, že Finové často vyrážejí na chaty, kde si dříví sekají sami. A používají ho nejen na topení v krbu, ale třeba i na rozpálení sauny.
„V továrně pracují tři stovky lidí, pět dní v týdnu na tři směny. Nyní, na jaře, máme nejrušnější období,“ upozorňuje šéf závodu Juri Aapola.
Americký a asijský trh
Deset let poté, co z výrobní linky omylem vyjely první oranžové nůžky, firma otevřela svoji továrnu v USA, které nyní vedle Finska patří mezi hlavní trhy společnosti. Podnik se v současnosti soustřeďuje hlavně na další skandinávské země – růst ale zažívá i ve střední a východní Evropě.
Do budoucna se chce více prosadit také v Asii. „V Asii máme obrovské příležitosti,“ míní Alfthan. Tamním spotřebitelům hodlá nabídnout vedle zahradních potřeb rovněž luxusní porcelán a sklo.
Fiskars totiž v posledních letech prošla radikální proměnou. Nedávno rozšířila svoji nabídku o výrobky ze skla či porcelánu předních finských značek Iittala či Arabia.
Na fungování Fiskars se příliš nepodepsala ani ekonomická krize z posledních let, tvrdí výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Kari Kauniskangas. Manažer se kormidla ve společnosti ujal v roce 2008, kdy ekonomické potíže odstartovaly. „K hospodářským výkyvům jsme ale poměrně odolní, tráva přece roste i v době krize,“ říká.
„Největší vliv na tržby mají směnné kurzy a počasí,“ doplňuje Alfthan.
Koupě dánské porcelánky
Od loňského roku pod Fiskars patří rovněž dánský producent bílého porcelánu s modrým potiskem Royal Copenhagen. A ten bude do budoucna zřejmě udávat tón celé společnosti. Dánská firma totiž dosahuje 60 procent svých tržeb v Asii, kam plánuje expandovat rovněž Fiskars.
Přímo je porcelánka zastoupena v Japonsku, na Tchaj-wanu a v Jižní Koreji. V tomto regionu je zaměřena hlavně na bohatou klientelu, která je ochotna si připlatit. Porcelán je totiž ručně malovaný a každý kousek má na spodní straně iniciály zaměstnance, který ho maloval.
„Lidé v Asii milují značky a luxus,“ uvádí Sjoerd Leeflang z Royal Copenhagen. Podle něj je podnikání v Asii pro firmu oříškem, i proto tam musejí obchodníci z firmy i designéři často jezdit. Firma totiž zákazníkům ze zmíněných asijských zemí šije výrobky na míru a upravuje je pro jejich potřeby.
„Vše je zde jiné, způsob života, a dokonce i způsob, jakým lidé jedí rýži,“ dodává Leeflang. Firma Royal Copenhagen se podle Leeflangových slov několikrát pokoušela prosadit v Číně, ale vždy bez úspěchu – porcelán totiž z této země pochází.
Akcie Fiskars se obchodují na helsinské burze již od roku 1915, největší podíly nyní drží finské společnosti Virala (14,3 procenta), Turret (11,1 procenta) a Holdix (10,3 procenta).
V loňském roce tržby Fiskars vzrostly o sedm procent na 798,6 milionu eur, zatímco provozní zisk se snížil o čtyři procenta na 61 milionů eur.
Simone Radačičová