Evropská unie 2014 – test soudržnosti

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 12. 2013 13:41
Před Evropou stojí v roce 2014 těžké překážky jako oživení ekonomiky, bankovní unie či odstranění rozporů v energetice.
Foto: Tomáš Kunc

Komentář – Nad Evropskou unií (EU) se v letech finanční a dluhové krize již několikrát snášela hrozba, že se spojení evropských zemí zadrhne a dokonce rozpadne. Přinese rok 2014 nová taková úskalí, nebo bude klidným obdobím?

V každém případě bude evropská soudržnost v příštím roce testována opět o něco silněji. Budeme totiž svědky více paradoxů. Do Evropské unie se nově hlásí Srbsko, Velká Británie však naopak směřuje k referendu o setrvání v Unii, i když na něj v příštím roce asi nedojde. Důvěra investorů v evropskou ekonomiku roste, stejně jako důvěra evropských spotřebitelů a podnikatelů, ale důvěra občanů-Evropanů v instituce sjednocené Evropy stále klesá.

Všimly si toho i ratingové agentury a například Standard & Poor's aktuálně snížila rating EU z nejvyšší známky AAA na známku AA+.

Srbsko s pořadovým číslem 29?

Hned na leden 2014 je naplánováno zahájení přístupových rozhovorů se Srbskem. Odtud by měly přicházet spíše pozitivní, prounijní zprávy, i když proces sjednocování legislativy a dalších podmínek vstupu může probíhat ještě dlouho a po Srbsku se další zájemci o vstup do EU zatím nehlásí. (Bohatší státy jako Norsko a Švýcarsko jsou se svým statutem spokojeny a ve frontě čekatelů zůstává Turecko, Island, Černá Hora a Makedonie, kde zatím asi nelze očekávat nějaký pokrok.)

Bát se, nebo se nebát odmítnutí EU z Británie?

V Británii roste počet politiků, kteří prosazují urychlení referenda o setrvání v EU. Zatím platí, že referendum má dle zákona proběhnout nejdéle do roku 2017.

Británie ke svému členství v EU přistupovala od počátku s určitou skepsí. Nejvíce ji lákaly možnosti volného obchodu, předávání pravomocí evropskému centru v Bruselu se ale vždy velice bránila. Volný pohyb osob v rámci EU jí působí potíže na domácí půdě a imigrace je zdrojem negativních nálad, na kterých stojí výrazné sympatie veřejnosti s návrhy na odchod z EU.

Bude dále klesat důvěra ostatních?

Končící rok byl rokem dalšího poklesu důvěry v evropské instituce, a to i mezi jejími „zakladateli“. Např. ve Francii vzrostla tato nedůvěra za posledních pět let z 41 % na 56 % a v Německu z 36 % na 59 %. To sice není automaticky hlas pro odchod z EU, ale může to být základem pro takové postoje.

Už proto, že před Evropou stojí v roce 2014 těžké překážky jako oživení ekonomiky, bankovní unie, odstranění rozporů v energetice a další, může být rok 2014 opravdovým testem evropské soudržnosti.

PETR HLINOMAZ

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy