Zahraničí - Komplex vil „ve francouzském stylu“, nedokončený a nikým neobývaný, za sebou nechává v čínském městě Feng-chua místní krachující developerská firma Zhejiang Xingrun Real Estate. Je novým důkazem toho, že trh s realitami, v Číně dlouho tahoun hospodářského růstu, se dostává do problémů. Developerské firmy, především ty v menších městech, se obávají o budoucnost.
Krachující Zhejiang Xingrun Real Estate dluží 566 milionů dolarů domácím bankám a soukromým investorům. Osud této společnosti, sídlící právě ve východočínském Feng-chua, včera poslal dolů hodnotu akcií většiny ostatních čínských developerských společností a vystrašil i banky.
Největší letošní riziko
„Je to největší bankrot v oboru za poslední léta,“ upozorňuje Č’-wej Čang, ekonom banky Nomura. „Situace trhu s nemovitostmi může dospět do krize. Jde o největší riziko, jakému čínská ekonomika čelí v roce 2014,“ řekl britskému listu Telegraph.
V Číně se totiž v uplynulých letech stavělo tak rychle, že na každého městského obyvatele už připadá 37 metrů čtverečních rezidenční plochy. V Japonsku je to přitom jen 35, v Británii 33, uvádí ve své studii banka Nomura.
A ačkoli ceny nemovitostí v úspěšných megaměstech jako Šanghaj a Peking dál rychle stoupají, v méně atraktivních oblastech už stagnují či rovnou klesají kvůli slábnoucí poptávce. Počet neobývaných realitních projektů, „měst duchů“, se zvyšuje – kromě nejznámějších případů, jako jsou Ordos či Wen-čou, jich loni přibylo nejméně osm. Developeři například kvůli nedostatku peněz opustili napůl rozestavěné projekty ve městech Jing-kchou, Ťi-čou nebo Tchung-čchuan. „Bude čím dál těžší, aby rozestavěné projekty nacházely včas kupce,“ potvrdil Č’-wej Čang z Nomury.
Analytici se proto obávají, že platební neschopnost společnosti Zhejiang Xingrun Real Estate nebude zdaleka poslední. „Pokládal bych za přirozené, kdyby letos v zemi zkrachovalo dvacet procent developerských firem,“ řekl včera na tiskové konferenci Hoi Wa-fong, šéf přední čínské realitní firmy Powerlong Real Estate.
Dopad na banky i na stát
Na poptávce po nových bytech se v menších městech začíná negativně odrážet jak slábnoucí růst čínské ekonomiky, tak demografická krize: čínská pracovní síla poklesla v roce 2012 o 3,45 milionu lidí, loni pak o 2,27 milionu. Výrazně už také polevuje migrace z vesnic do měst.
Problémy developerů se však mohou rychle přesunout i na banky, místní rozpočty provincií a na samotný stát. Nemovitosti se totiž staly pilířem růstu pevninské Číny v uplynulých letech. Loni tento obor vytvořil 16 procent HDP země a připadalo na něj 26 procent nových bankovních půjček. Prodeje pozemků a výběr daně z nemovitostí nadto tvořily významnou část výnosů čínské vlády.
Není to navíc dlouho, co vyhlásila první čínská firma bankrot kvůli neschopnosti splácet své dluhopisy v domácí měně, konkrétně šlo o čínského výrobce solárních zařízení Chaori Solar Energy. Ztrátový podnik oznámil krach na začátku března.
Lucie Beranová