Byznys - Slíbené desetiprocentní snížení cen plynu od dominantního distributora RWE je důležité nejen pro jeho zákazníky. Vzhledem k síle RWE na trhu se nákazou zlevňování budou muset nechat infikovat i další dodavatelé.
Jakkoliv se ohlášené razantní snížení cen plynu zdá být impozantní, jde jen o krok, kterým se RWE posunuje z pozice nejdražšího dodavatele na čtvrtou pátou příčku. RWE tedy nejde s poklesem v cenovém žebříčku nijak přehnaně hluboko.
Přesto ponechá před sebou trojici významných dodavatelů: Centropol Energy, Bohemia Energy a ČEZ Prodej. A to dlouho nemůže vydržet, neboť mnozí z nich, ne-li všichni, se v nabídkách ohánějí garancí cen, které nepřesahují ceny dominantního dodavatele, tedy RWE. A například ČEZ Prodej možné zlevnění naznačil.
Proč dominance na trhu RWE už nestačí k udržování vyšších cen?
Hlavním důvodem zlevňování nejsou tentokrát tržní ceny plynu ani pohyb cen ropy na světových trzích, které spíše stagnují. Je třeba je hledat jinde. Například:
- Čím dál častější jsou přechody odběratelů mezi jednotlivými dodavateli. Přestupy zákazníků se zvyšují hlavně v posledních dvou letech (viz graf), a to především platí u domácností.
- Větší konkurence. Na českém trhu působí podle Energetického regulačního úřadu 46 dodavatelů plynu prakticky s celorepublikovou působností.
- Neregulovaná složka ceny plynu pro spotřebitele činí čtyři pětiny konečné ceny, což je výrazný rozdíl proti elektřině (cca 40%). Pak je evidentní, že volbou svého dodavatele plynu může zákazník ovlivnit náklady na topení velmi významně.
- Celkově klesá spotřeba plynu – kvůli úsporám a zateplování budov.
Aby si tedy RWE uchovala svou sílu na trhu, musí teď s cenami níže. Teď se hraje o to, kdo si udrží stabilní klientské portfolio, kvůli tomu je dobré obětovat i něco z okamžitých zisků.
Petr Hlinomaz