Objev dne – Rozdělování resortů mezi ČSSD, hnutí ANO a lidovce narazilo tento týden na nečekanou překážku a tou je obsazení ministerstva zemědělství.
Eminentní zájem o něj má KDU-ČSL, ale zároveň i nejsilnější strana možné budoucí vlády – sociální demokracie. Právě na tomto resortu se zatím jednání předsedů stran zaseklo.
"Stále to máme v portfoliu my. A máme o tento resort zájem," říká zdroj z ČSSD dobře informovaný o probíhajících jednáních.
Lidovci se zájmem netají – a vidí v tom problém. "Nechtějí nám ho dát," krčí rameny jeden z vyjednavačů KDU, ale odmítá mluvit o jakýchkoliv podrobnostech.
"Spor tam skutečně byl, je to ale mezi ČSSD a lidovci, my o resort zájem nemáme," říká zdroj z hnutí ANO.
Jenže úplně tak to není, zcela neutrální postoj k resortu zemědělství hnutí ANO nemá. Podle informací Insideru podporuje spíše nárok sociálních demokratů než lidovců, což bez obalu potvrzuje zemědělský expert hnutí ANO Jaroslav Faltýnek: "Podle mého přesvědčení by ministerstvo zemědělství mělo připadnout sociálním demokratům."
Důvod takového postoje se nabízí: zatímco s ČSSD už se ANO stihlo domluvit na společných prioritách, s lidovci se zatím téměř nejednalo. "S ČSSD jsme dohodnuti na postupu, ale u lidovců nevíme, co čekat," objasňuje zdroj z hnutí ANO.
Hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš je jedním z největších producentů vepřového masa v republice, se například netají tím, že chce podpořit právě chovatele prasat. Podle společných plánů ANO a ČSSD by produkce českých vepřů mohla vzrůst až na dvojnásobek, aby byla republika víceméně soběstačná.
Plány na potravinovou soběstačnost a podporu živočišné výroby má sice ve volebním programu i KDU-ČSL, ráda by však podporovala spíše drobné rodinné farmy a ekologické výrobce. Vize ANO jsou opačné: dotovat spíše rozšiřování stávajících velkochovů.
Lidovci mají tradičně oporu spíše na venkově, i proto by rádi dostali resort zemědělství. Kromě toho by rádi i resort práce a sociálních věcí, který podle křesťanských demokratů nejvíce odpovídá jejich představě "ministerstva pro rodinu".
Celkově chce KDU křesla tři, ČSSD a ANO stále ještě mluví jen o dvou.
"Je to jasné, předsedové si prostě budou muset už brzo sednout a neodejít, dokud resorty nerozdělí," říká sociální demokrat blízký vedení strany.
Zároveň ale vysvětluje, že nejdřív musí být dohoda na tom, v jakých resortech a jak moc škrtat: "Dovedete si představit, že rozhodíme ministerstva a pak se budeme dohadovat, komu se kolik sebere? To by nešlo."
Škrtat "provozní výdaje" ministerstev chce vznikající koalice už v rámci druhého čtení rozpočtu a "ušetřené" miliardy převést do kapitoly Všeobecná pokladní správa, tedy do rozpočtové rezervy.
"Bude to 10 až 15 procent u každého ministerstva. Ne plošně, někde to procento má být vyšší, někde nižší. Představy našich partnerů jsou ale leckdy zjednodušené: že třeba ušetříme na IT zakázkách. Ty jsou ale nasmlouvané a v podstatě jsou to mandatorní výdaje," říká už citovaný zdroj z ČSSD.
Koaliční partnery přitom začíná tlačit čas. ČSSD chce koaliční smlouvu, včetně rozdělení resortů i se jmenovitým obsazením, schvalovat na ústředním výkonném výboru strany už 14. prosince, den předtím pak lidovci, oslabení nepřítomností předsedy, na celostátní konferenci – ti mají navíc teprve rozhodnout, zda do koalice vůbec vstoupí.
LUCIE KUDLÁČKOVÁ, JAN NĚMEC