Za kulisy událostí - Na první pohled vypadá velkoryse zorganizovaný summit Energy Gas Storage 2012 v Praze jako vrcholná politická sešlost.
Hlavní hvězdou je bývalý americký prezident Bill Clinton (Insider ve vydání 22/5 uvedl, jaký si zhruba za svou účast připíše honorář), mluví se o účasti bývalého prezidenta Ruska Dmitrije Medveděva (ta však není stále ještě potvrzena), prezidentského kandidáta Jana Fischera a vystoupí na něm hned několik českých ministrů. Záštitu i prostory navíc summitu poskytl prezident Václav Klaus.
V zásadě však jde o akci soukromé plynařské lobby, české skupiny CE Group, která má podle zjištění deníku Insider přes své představitele blízko k ruskému energetickému gigantu Gazprom. Právě jeho generální ředitel pro export, jmenovec exšéfa Kremlu Alexandr Medveděv, je také mezi hlavními hosty akce. Firmy patřící do CE Group jsou navíc přikryty anonymními akciemi na doručitele.
„Myslíme si, že změny, které v energetice a plynárenství jako její nedílné součásti probíhají, jsou natolik významné, že zasluhují výměnu názorů a diskusi na takovém fóru,” říká mluvčí summitu Daria Šťastná na otázku, jaká byla motivace uspořádat takto velkolepou akci.
Skupina CE Group a její hlavní společnost Česká energie rozjíždí podle veřejných výroků svých akcionářů projekty v hodnotě desítek miliard. Kromě stavby plynového zásobníku v uranových dolech v Rožné chystají obdobný zásobník v dolech u Okrouhlé Radouně, vedle toho ještě plynovod Mozart spojující Česko s Rakouskem a tři až čtyři plynové elektrárny.
Server motejlek.com tento týden uvedl, že v případě zásobníku v Rožné se jedná o investici za šest miliard, výstavba plynovodu Mozart do Rakouska představuje zhruba 2,5 miliardy. Nyní společnost jedná podle citovaného serveru o získání určité kapacity v plynárenském projektu na Kypru, zde prý může jít o investici v řádu 2,5 až 5 miliard korun.
Kromě toho rozjeli akcionáři České energie dva solární projekty Egep a Czech Solar Energy Project. Obou elektráren se však zbavili ještě před koncem solárního boomu v roce 2010.
Akcionáři se nikde nezmiňovali o tom, která konkrétní banka jejich aktivity financuje.
Z veřejných zdrojů vyplývá, že trvalý efekt měl zatím pouze jejich vstup na maloobchodní trh s elektřinou a plynem.
Jeden z akcionářů, Ladislav Dráb, emigroval v roce 1986 do Kanady, po návratu do Česka podnikal mimo jiné s někdejším důstojníkem StB a spoluzakladatelem Harvardských fondů Borisem Vostrým.
Podle obchodního rejstříku spolu až do roku 2000 řídili společnost Quadis.
V roce 1999 Dráb zakládal pro kyperského majitele společnost Zlatý lihovar, která plánovala přestavbu lihovaru na pražském Zlíchově. Tehdy s ním spolupracoval současný ředitel Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec.
Český rozhlas a Mf Dnes pak publikovaly životopisná data dalšího akcionáře, Eduarda Pálky, který byl rozvědčíkem StB v Japonsku. Po převratu pracoval jako ředitel První česko-ruské banky. Tento moskevský finanční ústav si před sedmi lety otevřel v Praze pobočku pod názvem Evropsko-ruská banka. Pálka podle médií zajistil kontrakt na odběr plynu od ruského Gazpromu přes jeho českou dceru Vemex.
Není přitom jisté, že Dráb, Pálka a jejich společník Marek Černý jsou skutečnými akcionáři České energie, i když jsou uvedeni v obchodním rejstříku. Česká energie a spřízněné společnosti totiž vydaly jen anonymní akcie na doručitele, a skutečným vlastníkem energetické firmy tedy může být teoreticky někdo jiný.