Cizí firmy ztratily zájem o Česko

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 4. 2012 14:16
Definitivní údaje o platební bilanci za minulý rok ukazují, že se Česku dosud nepodařilo odstranit jeden z důsledků finanční krize z let 2008 a 2009.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Zahraniční investice poklesly v minulém roce na osmdesát miliard korun. Jejich příliv tak oslabil na úroveň 90. let. Potvrzuje se tím, že česká ekonomika ztrácí rozhodující impuls ke svému růstu.

Definitivní údaje o platební bilanci za minulý rok ukazují, že se Česku dosud nepodařilo odstranit jeden z důsledků finanční krize z let 2008 a 2009. Zahraniční investice tehdy poklesly z průměrně roční hodnoty dvou set miliard na méně než polovinu.

Loňský výsledek je třetí nejhorší od roku 1997, kdy se zahraniční investoři začali o Českou republiku vážně zajímat. „Až osmdesát procent ze zahraničních investic přitom jsou reinvestice z dosaženého zisku,“ upozorňuje hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík, že noví zájemci o tuzemskou pracovní sílu už nejsou.

Cizí podniky naopak zvyšují tempo, kterým inkasují zisk svých tuzemských dceřiných firem. Loni tak odešlo z republiky 272 miliard, tedy nejvyšší historická částka s výjimkou roku 2010.

Ze statistik ČNB není jasné, jakou část finančního odlivu mají na svědomí české firmy, které přesunuly své centrály do daňových rájů na Kypr a do Nizozemska.

Foto: Aktuálně.cz

 

Vysoký růst vývozu podmínkou

Potvrzuje se prognóza lipského ekonoma Güntera Schnabla, který varoval před propadem východoevropských ekonomik závislých na přílivu peněz z krizí postiženého Západu. Rostoucím inkasem dividend ze zahraničí se tak oslabuje rozhodující zdroj financování tuzemských podniků a celé ekonomiky.

Závislost tuzemských firem na financování od zahraničních matek průběžně roste, podle Mertlíka loni dosáhlo 68 procent tuzemského HDP.

Česku se v posledních třech letech naštěstí dařilo vyrovnávat nepříznivou bilanci s cizinou rostoucími výnosy ze zahraničního obchodu. Loni dosáhl přebytek zahraničního obchodu úrovně 160 miliard korun, a vyrovnal tak rekord z roku 2009.

Udržet tuto pozitivní obchodní bilanci znamená zachovat růst exportu nad deseti procenty. V prvních dvou měsících letošního roku vývozci úkol splnili.

Pět let vydržíme

Nepříznivá bilance finančních toků mezi Českem a cizinou může způsobit vážné hospodářské potíže. Česku se to přihodilo v letech 1996 a 1997, kdy se vysoký schodek zahraničního obchodu nepodařilo vyrovnat cizími investicemi. Češi poté zažili svou první polistopadovou recesi.

Z krize na konci devadesátých let Čechy vyvedly právě cizí investice. Nejvíc jich přišlo v období 2000 až 2002 a od té doby se potupně snižují.

„V zemích, jako jsou Česko, Maďarsko nebo Bulharsko, neexistuje žádný vlastní model růstu a růstové impulsy čekají od Západu," upozornil profesor Schnabl na skutečnost, že se impulsy z ciziny v období po krizi už nedají čekat.

Ekonom Mertlík přesto předpokládá, že ekonomický model založený na vývozu výrobků založených na středně vyspělých technologiích může vydržet ještě pět nebo šest let.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy