Byznys - V letošním roce vzroste objem peněz investovaných čínskými firmami v zahraničí zhruba o třetinu. Pokud se odhady splní, roční proinvestovaná suma by tak poprvé dosáhla 100 miliard dolarů.
Čísla za osm měsíců tohoto roku sice ukazují, že v porovnání s odhady může být realita o něco slabší (meziroční růst zmíněných investic činí zatím 18,6 %, investice stouply na 56,5 miliardy dolarů), ale na podstatě věci to nic nemění. Čína má chuť nakupovat (a poslední příklad s pronájmem ukrajinské půdy ukazuje, že ne vždy musí jít přímo o nákup).
Aktuálně můžeme být svědky vstupu státního investičního fondu China Investment Corp. do vlastnické struktury ruského producenta potaše Uralkal nebo nákupu amerického zpracovatele masa Smithfield Foods čínskou společností z oboru, firmou Shuanghui International Holdings.
Kdy a proč se vydaly čínské podniky do zahraničí?
Prudký nárůst čínských investic lze spatřit po roce 2005. Tehdy padly některé bariéry administrativní i finanční. Čínská vláda dala větší volnost svým firmám a finančním institucím investovat v zahraničí a poskytla větší prostor pro výměnu čínského juanu za zahraniční měny. Přitom vysoký ekonomický růst Číny „vybavil“ potenciální čínské investory dostatkem hotovosti a do toho přišla živná půda v podobě ekonomické krize: ta nabídla Číně větší počet příležitostí v Evropě a USA.
Motivace k expanzi do zahraničí byla a je vysoká. Nefinanční podniky, státní i soukromé, jsou vedeny například těmito cíli:
-- více se prosadit se svou produkcí na zahraničních trzích,
-- získat přístup k novým technologiím,
-- zajistit si potřebné suroviny,
-- uplatnit přebytek hotovosti.
Mění se postupem času zájmy čínských investorů? Mění a lze to pozorovat v několika směrech:
-- Regionálně. I když hlavní pozornost směřuje stále do asijských zemí, finanční a ekonomická krize zatraktivnila Spojené státy a Evropu. Od roku 2009 je vidět rychlý nárůst toku peněz z Číny právě sem.
-- Sektorově. Nelze sice jednoznačně říci, že by některý sektor byl jasným favoritem, ale přesto se dá vysledovat, že první kroky vedly přes těžební sektor a zpracování nerostných surovin a přes energetický sektor. Odtud se postupovalo do dalších odvětví. Podle odborníků je aktuálním „hitem“ mezi čínskými investory sektor potravinářský.
-- Posun v hodnotovém řetězci. Číňané startovali v zahraničí s investicemi do aktivit s menší přidanou hodnotou. V tvorbě hodnoty se ale posouvají výše a výše a zájem jeví stále více např. o technologické firmy.
Čísla čínských zahraničních investic tedy patrně stále porostou, jak ukazuje i graf statistik (v následujícím slidu).
Petr Hlinomaz