Chudé dary u ČSSD. Proč loňské účty vypadají, jako by se žádné volby nekonaly

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 4. 2014 9:49
Straně, která byla zvyklá na sponzoring v řádu desítek milionů, se příjmy z darů loni propadly na historické minimum.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Při pohledu na loňskou finanční zprávu ČSSD by se mohlo zdát, že se loni nekonaly žádné volby, natož ty parlamentní. Straně, která byla zvyklá na sponzoring v řádu desítek milionů, se příjmy z darů loni propadly na historické minimum.

Nejenže žádné dary neposlala akciová společnost strany Cíl, což je prý součástí nové finanční strategie ČSSD, ve větší míře se však nepodíleli ani straničtí funkcionáři, u kterých to až dosud bylo zvykem.

V supervolebním roce 2010 (volilo se do Sněmovny, obcí i Senátu) obdržela strana jen od fyzických osob téměř 29 milionů a v roce 2012 na volby do krajů 9. Loni však na volbu poslanců dostala jen 3,8 milionu.

Dokonce i v roce 2011, kdy se o přízeň voličů ucházel pouze Jiří Dienstbier v doplňovacích senátních volbách, se vybralo o dva miliony víc než loni, tedy 5,7 milionu. Když je však místopředseda strany odpovědný za hospodaření Martin Starec požádán, aby propad vysvětlil, opakuje pouze: „Jsme strana, která není závislá na darech.“

Poslanci vědí, kde je jejich místo

V sociální demokracii kromě psaných pravidel platí i pár nepsaných. Mezi ně patří například to, že straníci, kteří se díky ČSSD dostali k vyšším platům – tedy poslanci, senátoři, europoslanci a další – na oplátku pomůžou se stranickým financováním.

O těchto neformálních doporučeních straníci nechtějí mluvit ani off record, nicméně z neformálních rozhovorů vyplývá, že to „patří k dobrému mravu“ a že „poslanci vědí, kde je jejich místo a co je vhodné“.

Nebo ještě lapidárněji: „Ten, kdo straně nepomůže, nemůže počítat s tím, že bude na kandidátce“.

Ještě v roce 2010 poslanci nejčastěji jako dar posílali 50 tisíc korun, exponovaní funkcionáři i více. K tomu je třeba připočíst ještě povinný členský příspěvek, který u poslance činí také 50 tisíc, celkem tedy poslance mohla podpora strany přijít až na 100 tisíc.

Letos se však osvědčeného pravidla drží pouze Zlínský a Ústecký kraj. Řada dalších poslanců loni přispěla částkou 10 tisíc. Možné vysvětlení nabízí mimořádné usnesení ústředního výkonného výboru strany – kvůli zkrácenému volebnímu období se totiž právě na 10 tisíc snížily i poslanecké členské příspěvky.

Odradil sponzory nový způsob financování?

O poznání méně peněz loni dorazilo také z regionů. Ani jejich zástupci nejsou v otázce peněz příliš sdílní, přes stranické mlčení se však i zde lze dopátrat pravděpodobné příčiny náhlého odlivu stranických dárců – a tím je nový způsob financování kampaní.

Většina peněz na kampaň nově jde přes pražskou centrálu – ve sněmovních volbách například vedení kontrolovalo 70 milionů, kraje mohly využít maximálně 20 milionů. Lidový dům navíc schvaloval veškeré objednávky na služby spojené s kampaní. Vedení si od toho slibuje lepší kontrolu nad financováním a transparentnost, z více krajů ale zaznívají námitky.

„Řadě straníků se to nelíbí, byli zvyklí si kampaň organizovat sami, dokázali u místních firem zajistit výhodnější podmínky,“ popisuje jeden z vlivných členů předsednictva strany. Podle všeho záleží také na tom, jaké má ten který region s vedením strany vztahy – tedy zda se dokáže na použití peněz dohodnout s centrálou.

Například v Praze, jejíž členové tradičně patří mezi velké dárce, pravidlo pomoci straně zafungovalo i loni. Z hlavního města sice nepřiletěly statisíce jako v uplynulých letech, ve srovnání s jinými kraji se však straníci domluvili a složili. A to i přesto, že většinou šetří spíše na letošní komunální volby.

„My s centrální kasou problém nemáme, dohodneme se,“ vysvětluje to jeden ze sociálních demokratů. Ostatně z Prahy je i největší loňský sponzor vůbec – poslanec František Adámek, který věnoval 150 tisíc. V jiných letech částka téměř běžná, loni unikát. „Přiznávám se, že jsem nečekal, že budu největší dárce. Překvapilo mě to,“ komentoval nízké dary sám Adámek.

Méně peněz dali Zaorálek i Hašek

Z velkých sponzorů strana přišla například o Jozefa Regece, který při posledních sněmovních volbách ČSSD podpořil částkou 300 tisíc korun, pak ovšem přešel ke konkurenční SPOZ (po nedávném vyškrtnutí prezidentova jména už jen SPO). Od podnikatele Martina Dědice, který jen v roce 2012 daroval 600 tisíc, zase musela dát ruce pryč sama strana, když ho začala prošetřovat policie kvůli machinacím s ostravskými veřejnými zakázkami.

Větší částky přestaly plynout také od letitého sponzora Václava Božka, z jehož darů přesahujících i 100 tisíc korun zbylo loňských 17 tisíc. Dlouholetý šéf Jihomoravského kraje postupně ztrácel ve straně vliv a na postu tamního krajského předsedy ho loni v listopadu neudržel ani jeho spojenec Bohuslav Sobotka. A to přes to, že Sobotkova pozice byla v té době (tedy po vyhraném puči) nejsilnější v jeho kariéře.

Na straně letos šetřil Sobotkův oponent Michal Hašek, který v minulosti přispěl statisícovými částkami. Poměrně chudý dar však poslal i nynější ministr Lubomír Zaorálek. Zatímco v roce 2010 dal přes 100 tisíc korun, loni už to bylo jen deset.

Lucie Kudláčková, Martina Machová

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy