Byznys - Letošní ztráty v albánské distribuci (elektřiny), kde je ČEZ od roku 2009 majoritním vlastníkem (76 %), se za devět měsíců vyšplhaly na 3,8 miliardy korun.
Zastavily další očekávaný růst zisků společnosti ČEZ v tomto roce a donutily ji i k drobnému snížení ročního výhledu zisku. To je velmi nepříznivá zpráva pro akcionáře ČEZ, nebýt toho, že konečné řešení této zapeklité situace nemusí nakonec dopadnout zle.
Příčinou zmíněných problémů je rozhodnutí albánského regulátora navýšit o 91 % nákupní ceny elektrické energie nakupované distribuční společností od státního výrobce elektřiny, firmy KESH, ale bez možnosti promítnout tento cenový nárůst do cen koncovým zákazníkům. Pro úplnost dodejme, že k tomuto kroku „donutilo“ regulátory sucho, které omezilo výrobu vodních elektráren, a tedy nutnost nakupovat elektřinu v zahraničí za vyšší ceny a nechuť nést tyto ztráty.
Obchodní podmínky v Albánii jsou nyní natolik nepříznivé, dosavadní pokusy o narovnání se státem opakovaně neúspěšné a jejich změna v budoucnu tak obtížná (nepravděpodobná), že řešení vidí ČEZ již jen v poslední možnosti. Odchod z Albánie.
Do okamžiku definitivního prodeje albánských aktiv mohou účetní ztráty v Albánii růst, neboť společnost nadále přijímá faktury za dodávanou elektřinu s vyššími nákupními cenami a prodanou elektřinu musí fakturovat za ceny nižší. Konečné zúčtování po jejich prodeji může ale vypadat odlišně (i příznivěji) podle toho, kdy, za jakou prodejní cenu a s jakým podílem garancí Světové banky bude majorita v albánské distribuci prodána. Souvisí to také s tím, že již od léta ČEZ zastavil tok financí do své albánské dcery, patrně ani nepospíchá s platbami (albánské distribuční společnosti) za elektřinu nakoupenou od KESH a počítá asi i s jejím vyšším zadlužením.
Ve svých výhledech do konce tohoto roku ČEZ předpokládá patrně spíše méně příznivou variantu, ale v příštím roce by případná „kompenzace“ albánských ztrát mohla zisku pomoci.