Za kulisy událostí – Mise velvyslance Rudolfa Jindráka na ambasádě v Berlíně trvá už šest let. Diplomat o sobě sám říká, že je mezi českými ambasadory „doyenem“. Už proto, že mise na takto vysokém zahraničním postu bývá zpravidla čtyřletá.
V české diplomacii však není berlínská „prodloužená“ výjimkou.
Zdroje z Černínského paláce mluví o tom, že koloběh jmenování nových velvyslanců v podstatě zamrzl – a to v důsledku dlouhodobých sporů mezi ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a prezidentem Václavem Klausem.
„Německo je jedním z klíčových velvyslaneckých postů. Na tom, kdo zde povede ambasádu, se ale musí shodnout všichni tři klíčoví představitelé České republiky,“ říká Rudolf Jindrák, ale okamžitě dodává: „Není moje úloha toto řešit.“
Důvodů, proč by se měli rozhádaní politici přít o to, kdo bude stát zastupovat v Berlíně, je několik. Jde o klíčový post z hlediska české ekonomiky a exportu. Zároveň je ale Berlín s německou kancléřkou Angelou Merkelovou tahounem evropské integrace, kvůli níž vznikají nejcitelnější spory mezi Schwarzenbergem, Klausem i premiérem Nečasem.
Zamrznutí střídání velvyslanců nemusí mít přímo negativní dopad na výkon diplomatické služby, ale stává se rukojmím sporů uvnitř Černínského paláce. Čtyřletý mandát má také své praktické důvody – například i ohled na osobní život diplomatů.
Spory o nové obsazení ambasád v poslední době dolehly právě na mise v sousedních zemích. Stejně dlouho jako zmiňovaný Rudolf Jindrák v Berlíně slouží ve Vídni bývalý významný politik ODS Jan Koukal. Právě on se podle zákulisních informací z diplomacie měl na přání prezidenta Klause přesunout do Berlína, ale takové střídání neprošlo přes Černín.
Samotný velvyslanec Koukal to odmítá a svoje přesluhování vysvětluje tak, že právě v sousedních zemích bývá obvyklé. „Sousedské vztahy jsou v diplomacii specifické. Jde také o osobní vztahy, obdobná situace bývá i v Polsku či Slovensku. Delší působení v těchto zemích je běžné,“ řekl Insideru Koukal.
Zároveň má však Jan Koukal po ruce pohotovou odpověď, proč by byl v Německu na ambasádě platný. „Pokud by někdo zvažoval mou německou nominaci, může souviset s tím, že jako matematický fyzik a vědec mám v soubojích o atomovou energii určitě výhodu,“ říká. „V emotivním Rakousku mohu dobře hájit náš postoj i proti místním odborníkům. Hysterie se teď přesouvá do Německa,“ uvedl bývalý primátor Prahy a jeden z první generace lídrů ODS.
V Polsku si už v diplomacii běžné čtyři roky na postu velvyslance odsloužil Jan Sechter, na Slovensku je od roku 2009 ambasadorem Jakub Karfík.
Střídání v Polsku mohlo podle zdrojů deníku Insider zdržet to, že na post do Polska se počítá s bývalou velvyslankyní při EU Milenou Vicenovou. Ta se ale loni nepohodla s prezidentem Klausem kvůli pohledu na přijetí společné evropské měny.
„Pracuji v kanceláři strategie, analýz a plánování. Je to útvar MZV přímo podřízený ministrovi. Připravuji například česko-slovenské diskusní fórum. O budoucnosti nechci spekulovat,“ uvedla Vicenová, která po významném postu v Bruselu pracuje na ústředí v Praze.
Důvody, proč se na některých diplomatických místech dlouho nestřídá, Černínský palác ani ministr Schwarzenberg nekomentují, a to ani na přímý dotaz Insideru.
Na mapě Evropy i světa je přitom hned několik míst, kde už čeští diplomaté „přesluhují“. Platí to o velvyslanectví v Dánsku, Švýcarsku či v Kanadě, kde ambasadoři nastoupili v roce 2008, do běloruského Minsku nastoupil velvyslanec Jiří Karas (lidovec a také kandidát na prezidenta) už o rok dřív.
Velvyslanecký mandát se prodlužoval i ve Vatikánu, kde od září 2008 slouží kariérní diplomat Pavel Vošalík. O tomto postu se už dříve i v médiích spekulovalo, a to v souvislosti s tím, že se jej pokouší získat šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Jenže s tím nesouhlasil Schwarzenberg. Forejt svůj zájem o diplomatickou kariéru na dotaz Insideru odmítl komentovat.
Podle ministerstva se letos střídat velvyslanec při Svatém stolci nebude.
V české diplomacii se tak nyní říká, že ministr Schwarzenberg čeká s důležitými změnami na českých ambasádách až na dobu, kdy se nebude muset o své lidi přít s Klausem.
„Je jasné, že pan ministr uvažuje v určitém časovém horizontu, který souvisí s odchodem prezidenta Klause,“ uvedl zdroj z české diplomacie, který si vzhledem k citlivosti jmenování velvyslanců nepřál být jmenován.