Ceny emisních povolenek by letos neměly ČEZ zasáhnout

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 4. 2013 13:37
Hlavním důvodem je již vícekrát opakovaná skutečnost, že prodeje elektřiny se sjednávají minimálně v průběhu předcházejícího roku, v tomto případě tedy roku 2012. Drtivou většinou jsou realizační ceny již fixovány.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Propad cen emisních povolenek poté, co v úterý Evropský parlament odmítl snížit počet povolenek na trhu a zvýšit tak jejich tržní cenu, sráží akcie evropských energetických titulů. Včetně ČEZu.

Je to trochu paradox.

Aniž bychom chtěli zmenšovat dlouhodobý negativní dopad takových rozhodnutí na evropský energetický trh, hospodaření společnosti ČEZ v by to v tomto roce nemělo zasáhnout.

Hlavním důvodem je již vícekrát opakovaná skutečnost, že prodeje elektřiny se sjednávají minimálně v průběhu předcházejícího roku, v tomto případě tedy roku 2012. Drtivou většinou jsou realizační ceny již fixovány.

V odhadech společnosti prezentovaných v březnu tohoto roku se předpokládá negativní dopad emisních povolenek do hospodaření firmy v roce 2013 kolem -2,6 mld. korun na úrovni jádrového zisku EBITDA.

Tento efekt ale nesouvisí s aktuální tržní cenou povolenek a není jí ovlivněn. Je způsoben celkovou změnou fungování systému přidělování povolenek v novém alokačním období (NAP III), a tím pádem i jejich účtování. Teoreticky může dojít k nějaké drobné ztrátě z důvodu určitého přecenění spojeného s finančními nástroji vázanými na emisní povolenky (swapy), ale to by mělo mít jen minimální efekt.

Celkový rozklad očekávaných změn jádrového zisku EBITDA v roce 2013 proti roku 2012 podle samotné společnosti je v úvodním grafu.

Vliv poklesu, nebo dokonce krachu evropského sytému emisních povolenek by se mohl projevit postupně až v dalších letech. A to ještě za předpokladu, že půjde o trvalý stav.

Tak to být ale nemusí, otázka řešení je stále otevřena. Nějaký průlom v evropském hlasování se zatím totiž čekat nedal. Ekonomické zpomalení podvazuje evropským zákonodárcům ruce a nemohou je pak zvednout v hlasování pro záchranu evropského systému obchodování s emisními povolenkami CO2. Znamenalo by to další zvýšení již beztak vysoké ceny elektřiny pro konečné spotřebitele.

Tato situace může vydržet odhadem do voleb v Německu v druhé polovině tohoto roku. Patrně až potom dojde na lámání chleba, a to nejen izolovaně v otázce emisních povolenek, ale v širší vazbě na další témata energetického sektoru, jako je například systém podpory obnovitelných zdrojů a jeho změny.

Petr Hlinomaz

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy