Zahraničí - Pro Google dosud představovala horkou půdu, kde má problémy s legislativou, Čína. Ale ani Evropa už teď není velmi přátelským teritoriem.
Vlády vycházejí vstříc požadavkům majitelů médií a vydavatelství, aby jim Google platil za textový i obrazový obsah, který zpřístupňuje lidem jeho vyhledávač.
Po Francii připravuje podobný zákon také Německo. V pátek začal věc řešit Bundestag a po jednání, které trvalo skoro do sobotního rána, předal vypracování návrhu do rukou legislativního výboru parlamentu.
Němečtí vydavatelé tvrdí, že postaru už to dál nejde a Google si vydělává na jejich úkor. A chtějí, aby se s nimi o zisky podělil.
V čele kampaně stojí vlivné a patrně nejznámější německé konsorcium Axel Springer AG s ročními zisky kolem tří miliard eur.
„Naše děti učíme, aby nejprve poprosily, když něco chtějí. Google by to měl dělat také. Když někdo používá práci druhých, musí přijmout, že se za to platí,“ napsal v komentáři německý bulvární list Bild.
Internetový gigant ale vyrazil do protiútoku. S kampaní nazvanou „Braňte svůj web“ se obrátil přímo na obyvatele Německa. Krátký videoklip Němce přesvědčuje, že pokud zákon Bundestagem projde, prodělají na tom.
„Více než deset let nacházíte vše, co hledáte. Plánovaný zákon to změní,“ obrací se společnost na obyvatele nejlidnatější země Evropské unie.
Německé politiky a zákonodárce ale tímto krokem společnost pobouřila. „Je to levná propaganda,“ prohlásil poslanec za vládní křesťanské demokraty (CDU) Günter Krings.
Ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová dokonce obvinila Google, že se snaží o monopol na ovlivňování veřejného mínění.
Ačkoliv v Bundestagu jsou k zákonu výhrady a i část CDU s ním má problém, podle zdrojů zevnitř strany změna projde.
Předpokládáme, že z Francie a Německa se „zpoplatnění Googlu“ rozšíří i do dalších zemí. Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier totiž naznačil, že pro stížnosti vydavatelů novin a majitelů médií má pochopení, takže Brusel je spíše na jejich straně.