Dokument – Nové kolo dohadů, kdo vlastně připravoval novoroční Klausovu amnestii s kritizovaným aboličním článkem II, objevilo i dokument přibližující způsob, jak se připravovala prezidentská amnestie už před pěti lety.
Insider má k dispozici návrh z roku 2008, kdy se poprvé od Havlovy amnestie z ledna 1990 uvažovalo o větším prominutí trestů (pomineme-li dvě menší amnestie z let 1993 a 1998, které se týkaly jen 130, respektive 930 uvězněných).
Amnestie připravovaná v roce 2008 měla být vyhlášena u příležitostí 90. výročí vzniku samostatného Československa. Uvažovala o ní zjevně prezidentská kancelář, nakonec ji ale nevyhlásila. Její autorství, podobně jako v případě amnestie letošní, je zatím zahaleno mlhou.
„Snažím se to zjistit,“ říká právník Pavel Hasenkopf, který je dnes zřejmě ústřední figurou nového pátrání po zákulisí amnestie roku 2013. Připomínáme jen, že tento právník sepsal první verzi pozdějšího dokumentu, který, jak právník dokládá, vyšel ve výrazně pozměněné podobě.
Pavel Hasenkopf říká, že amnestii z roku 2008 dostal do ruky „někdy v létě“ toho roku k posouzení, a to jako pracovník tehdy legislativně-právního odboru prezidentské kanceláře.
Tato amnestie chystaná jen několik měsíců po druhém zvolení Václava Klause prezidentem předpokládala prominutí trestů v případě, že vězni zbývá odpykat maximálně rok trestu, a to ještě jen ve věznicích s mírnějším režimem. Rovněž se neměla vztahovat na recidivisty.
I tento nikdy nevyhlášený návrh obsahoval tzv. abolici, tedy zastavení trestního stíhání. Ve srovnání s letošní Klausovou amnestií byl ale poměrně mírný. Týkal se jen trestných činů, za které hrozilo maximálně 3leté vězení (připomenutá první „Hasenkopfova“ verze amnestie roku 2013 počítala s nanejvýš 5letým trestem, skutečně vyhlášená amnestie se pak vztahovala na tresty až 10leté).
Návrh z roku 2008 pak také taxativně vymezuje trestné činy, na které by se abolice nevztahovala: teroristický útok, křivé obvinění nebo „hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení“.
Takto napsaný – a poměrně ucelený – návrh měl i připravené podpisy: prezidenta Václava Klause a tehdejšího premiéra Mirka Topolánka.
Tady Insider připomíná kuriozitku: autor textu (zatím také neznámý) pod návrh připravil toto znění: „Václav Klaus, v. r.
Miroslav Topolánek, v. r.“
Oficiální křestní jméno expremiéra je ale Mirek, nikoliv Miroslav Topolánek.
Jan Němec