Zahraničí - Světové ropné společnosti se obávají o budoucnost Iráku. První dvě velké firmy začaly evakuovat část zaměstnanců z ropných polí, byť zatím nejsou ohroženy. Koncerny Exxon Mobil a BP preventivně stahují ze země personál, který není nezbytně nutný při obsluze zařízení.
Obávají se pokračujících střetů mezi iráckou armádou a teroristickou organizací Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která ovládla několik měst v zemi. Cena za barel ropy Brent včera kvůli nervozitě trhů stoupla na devítiměsíční maximum, těsně pod hranici 115 dolarů za barel.
Irák, druhý největší producent ropy ve skupině OPEC, oficiálně požádal USA o vojenskou pomoc. Prezident Barack Obama oznámil, že USA vyšlou do Iráku až 300 vojenských poradců. Zároveň zopakoval, že nehodlá do země poslat americké vojáky, kteří by se přímo zapojili do bojů proti ISIL. Ve spolupráci s Iráčany ale chtějí USA posílit zpravodajskou činnost a zbudují dvě operační centra: v Bagdádu a na severu země.
Většina zahraničních firem proto vyčkává, jak se situace vyvine.„Máme připraveny evakuační plány pro případ, že se poměry zhorší,“ řekl Hans Nijkamp z irácké pobočky Royal Dutch Shell listu Financial Times. Bezpečně se ropné firmy a jejich pracovníci nyní cítí pouze v autonomním regionu iráckého Kurdistánu na severu, kde těží například společnosti Chevron, Total či Marathon Oil.
Naopak ve zbytku Iráku je už narušeno zásobování. Od začátku týdne je totiž zavřena velká rafinerie Bajdží, 200 kilometrů severně od Bagdádu, o niž bojuje irácká armáda s islámskými radikály. ISIL chce zařízení ukořistit jako lukrativní zdroj peněz. Denně vyprodukuje 170 tisíc barelů benzinu a dalších ropných produktů, to je čtvrtina irácké spotřeby.
Z Bajdží se v úterý narychlo evakuovalo všech téměř 15 tisíc pracovníků, včetně stovky zahraničních expertů. To, že o ni džihádisté budou mít zájem, bylo jisté předem. Sunnitští radikálové zařízení ovládli už jednou, a to během předchozí irácké občanské války. V letech 2004 až 2007 jim sloužilo pro financování teroristických operací. Nyní by ho rádi získali znovu.
Iráckou vládu by jeho ztráta přišla draho. Ostatní rafinerie výpadek z Bajdží nedokážou nahradit, a země by musela ropné produkty začít ve velkém dovážet.
Kabinet v Bagdádu ale ujišťuje svět, že ropného exportu se nynější nepokoje nedotknou. Většina dodávek pro mezinárodní trhy se totiž těží a vyváží z jihu země. Ten je, alespoň prozatím, bezpečný.
Lucie Beranová