Al-Káida sbližuje Američany a Íránce. Blízký východ je svědkem nových spojenectví

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 1. 2014 15:30
Co dokáže spojit nepřátele Spojené státy a Írán tak, že společně posílají zbraně jednomu příjemci a mají zájem na jeho vítězství? Asi jediná věc na světě: Al-Káida.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Co dokáže spojit nepřátele Spojené státy a Írán tak, že společně posílají zbraně jednomu příjemci a mají zájem na jeho vítězství? Asi jediná věc na světě: Al-Káida.

Fanatici z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) triumfují na bitevních polích v Sýrii a Iráku. Na severu Sýrie drží tisíce čtverečních kilometrů území, na západě Iráku obsadili velká města Ramadí a Fallúdža. Pouhých padesát kilometrů od Bagdádu.

Ani Washington, ani Teherán nemají na úspěších ISIL, která je odnoží Al-Káidy, zájem. Pro Američany je kromě základního spojení Al-Káidy s terorismem v sázce vše, co nasadili během své osmileté přítomnosti v Iráku. Přišli tam o více než čtyři tisíce vojáků a válka stála více než bilion dolarů.

Proto americká vláda posílá do Iráku bezpilotní letouny a další techniku. Má irácké armádě pomoci k vypuzení káidistů z obsazených měst.

Írán je pro Al-Káidu nepřítelem už jen tím, čím je. Zemí, kde devadesát procent obyvatel tvoří šíitští muslimové. Ideologie Al-Káidy se opírá o to, že šíité jsou odpadlíci od islámu, jehož správnými vyznavači jsou pouze sunnité.

Jelikož většina Iráčanů jsou také šíité (tvoří ale jen asi 60 procent irácké populace, v Íránu přibližně devadesát procent) a irácká vláda je šíitská, je jasné, proč Írán stojí za Irákem.

Náčelník generálního štábu íránské armády už v pondělí řekl, že Teherán pošle do Bagdádu vojenskou pomoc a vybavení, snad i poradce.

Stejně jako Američané ale i Íránci vylučují nasazení vlastních vojáků. Zatím.

I tak je americko-íránská shoda na výběru strany v nějakém konfliktu historická a ukazuje na skutečný průlom, ke kterému dochází od konce loňského roku, kdy USA a Írán podepsaly dohodu o řešení sporu kolem íránského jaderného programu.

Jedná se o první americko-íránské souznění od konce roku 2001, kdy íránská rozvědka tajně předávala USA informace o afghánském Tálibánu.

Protože Tálibán byl jako sunnitské fanatické hnutí a spojenec Al-Káidy také íránským nepřítelem a dodnes Íránci nemohou zapomenout na to, jak tálibánci v roce 1999 po dobytí města Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu ve sklepě zastřelili diplomaty z tamního íránského konzulátu.

Zároveň tyto kontakty přepisují zažitou geopolitickou mapu Východu. Tradiční američtí spojenci Izrael a Saúdská Arábie jsou znepokojeni, protože pro ně íránský teokratický režim zůstává nepřítelem.

Židovský stát nevěří íránským slibům ohledně jaderného programu a Obamovu dohodu považuje izraelský premiér Benjamin Netanjahu za obdobu mnichovské. Izrael zůstává přesvědčen, že Írán jadernou bombu chce a bude ji mít, pokud mu v tom někdo razantně nezabrání. A pokud mu v tom nezabrání, bude tato bomba určena primárně pro svržení na Izrael.

Saúdská Arábie je rivalem Íránu v boji o vliv v islámském světě a saúdská královská rodina sebe sama vidí jako přirozeného obhájce sunnitských muslimů. V občanské válce v Sýrii, v Iráku a téměř všude stojí na opačné straně „barikády“ než Írán.

Přepisování strategických spojenectví jde tak daleko, že Izrael a Saúdská Arábie dokonce spolu začaly jednat. Zástupci zpravodajských služeb obou zemí se údajně v listopadu setkali na utajeném místě, přičemž hlavním bodem jednání byl Írán.

A jak Izraelci, tak Saúdové mocně lobbují v americkém Kongresu proti dohodě s Íránem.

MARTIN NOVÁK

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy