Při posledních sněmovních volbách v roce 2021 propadl více než milion hlasů. Poslaneckou sněmovnu tak musely opustit i sociální demokraté a komunisté, kteří v ní byli nepřetržitě od vzniku samostatné České republiky. A nedostalo se tam ani ambiciózní uskupení Přísaha Roberta Šlachty.
Taktika, jak nepropadnout
Menší strany proto dělají vše pro to, aby se letos při volbách podobný scénář neopakoval. Komunisté se už na konci minulého roku spolu se stranami ČSNS a SD-NS schovali pod značku Stačilo!. A Okamurova SPD, jejíž preference se dosud pohybovaly pod volebním ziskem z roku 2021, se letos v březnu domluvila na společné kandidátce se Svobodnými, Trikolorou a hnutím Pro.
Ani v jednom případě přitom oficiálně nejde o volební koalici. V takovém případě by totiž Stačilo! i rozšířená kandidátka SPD musely pro vstup do sněmovny získat alespoň 11 procent hlasů. Díky tomu, že se navenek tváří jako jeden subjekt, jim stačí standardních pět procent. Riskují tak méně než "přiznaná" koalice Spolu, případně Pirátů a STAN před čtyřmi lety.
Kamufláž slaví úspěch. Komunisty vedené Stačilo! se v průzkumu průzkumů Aktuálně.cz stabilně pohybuje okolo 5,5 procenta a nově posílená SPD začala rychle stoupat vzhůru. Nejnovější volební model agentury STEM jí přisoudil dokonce 10,7 procenta hlasů, což je její nejlepší výsledek od začátku roku. Strana Tomia Okamury se tak začala dotahovat na třetí Starosty, kteří by dle propočtů Aktuálně.cz měli získat 11,4 procenta hlasů.
Vratká vládní většina
První zůstává bez známky ohrožení hnutí ANO s 33,8 procenta hlasů, ačkoli od konce února ztratilo necelý procentní bod voličské přízně. Následuje koalice Spolu, které průzkum průzkumů momentálně přisuzuje 18,6 procenta hlasů. Hlavní vládní síla složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 tak naopak v posledních týdnech mírně posiluje, podle některých průzkumů by mohla na podzim atakovat dvacetiprocentní hranici.
Do sněmovny se nejspíš dostanou také Piráti, jejichž preference se pohybují mírně nad šesti procenty. Naopak sociálním demokratům (2,5 procenta) ani Zeleným (1,5 procenta) se nejspíš comeback nepodaří, hluboko pod pětiprocentní uzavírací klauzulí se pohybuje také Přísaha (2,1 procenta). Zbývající tři nejmenší strany s volebním potenciálem nižším než jedno procento nyní nasála zmíněná SPD.
Sestavení vlády po podzimních volbách tak může být náročné. Pravděpodobný vítěz - hnutí ANO - bude muset uzavřít těsnou a nejistou koalici s SPD, nebo trojkoalici s Motoristy a hnutím Stačilo!. V takovém případě by se ovšem v kabinetu sešli zástupci krajní pravice s představiteli krajní levice. Koalice ANO se Starosty, Piráty nebo Spolu je ještě méně pravděpodobná.
Jak model počítá
Volební model Aktuálně.cz patří stejně jako například projekt Mandáty.cz mezi takzvané poll of polls, tedy průzkumy průzkumů. Jeho vstupem jsou všechny letos zveřejněné volební modely domácích agentur sdružených v profesní organizaci Simar. Výsledky těchto modelů jsou pak váženy podle data zjišťování a počtu respondentů - čím novější je daný průzkum a čím má větší počet respondentů, tím větší váhu mu průzkum průzkumů přisuzuje. Vypočítaný volební zisk pak přepočítává na poslanecké mandáty s předpokladem, že v jednotlivých krajích bude hlasovat stejný počet voličů jako v roce 2021.
Do průzkumu průzkumů Aktuálně.cz byly dosud zařazeny průzkumy těchto agentur: