Brusel - Evropská komise, jeden z hlavních zastánců boje s globálním oteplováním, se rozhodla jít Evropanům příkladem. Aby omezila škodlivé emise CO2, začala testovat prototypy aut, která jezdí na vodík.
Pokud se v běžném provozu osvědčí, chce je Brusel nakoupit jako své služební vozy. Věc má ale háček: zatímco v práci budou euroúředníci jezdit ekologicky, v soukromí se "ekodiktátu" podřídit odmítají.
Vodík v eurotestu
Půjčovat si na zkoušku "zelená" auta komise začala už před několika měsíci. Její řidiči jezdili třeba se Saabem na biolíh.
Teď Brusel testuje vozy, které mu zdarma poskytla bavorská automobilka BMW. Konkrétně nová vodíková BMW řady 7.
Auta, kterých bylo zatím vyrobeno jen asi sto, bude mít podle mluvčího Maxe Strotmanna k dispozici "několik měsíců, maximálně však půl roku".
Jestli vodíkové prototypy v eurotestu projdou, se ale teprve uvidí. Mají totiž spoustu nevýhod. Třeba tu, že s nimi není možné dlouhodobě parkovat v bruselských podzemních garážích. Nebo že ve městě existuje jen jedno jediné místo, kde lze tyto vozy "natankovat".
Japonské auto? Na indexu
Každý z komisařů má navíc - aspoň co se aut týče - jiné priority.
Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas třeba nedá dopustit na své hybridní japonské auto Toyota Prius, což mu mimochodem mnozí v Bruselu zazlívají. Jako reprezentant Evropy by prý měl jezdit autem evropským.
Dimas ale kontruje. Přes svou mluvčí nedávno vzkázal, že Toyota v Evropě zaměstnává 40 tisíc lidí.
"Komisař by samozřejmě preferoval automobil ,made in EU'. Ale tímto způsobem vysílá evropským výrobcům aut signál, který je motivuje přijít s nějakým podobným modelem," citovala ji britská BBC.
Barroso: Politiku a soukromí nemíchám
Ještě zajímavější je pak srovnání, jak se špičky EU chovají v úřadě a jak doma.
Šéf Evropské komise José Barroso tak například jezdí terénním vozem Volkswagen Touareg, který rozhodně nelze označit nálepkou "ekologický".
Jeho místopředseda, Estonec Siim Kallas, zase v Bruselu proslul jako vášnivý cyklista, který ani žádné auto nemá.
Že je podivné, aby předseda komise loboval za snižování emisí a sám pak činil pravý opak? Barroso v tom problém nevidí. Říká: "Já soukromý život a veřejnou politiku nemíchám."